اگر شما نیز این روزها با خواندن تصاویر و گزارش هایی‌ در مورد کارت گرافیک جدید nVIDIA GeForce 8800 GTX برنامه خرید یکی‌ از این کارت ها را دارید، بهتر است دست نگه دارید !سایت Level 505 که پیشتر از این نیز در مورد کارت گرافیک‌ جدید nVIDIA قبل از ارائه آن اطلاعات نسبتا صحیحی‌ ارائه کرده بود، مقاله کاملی‌ از معرفی‌ و مقایسه اولیه کارت گرافیک جدید ATI که از تراشه گرافیکی‌ R600 بهره می‌ گیرد را ارائه کرد و در این مقاله این کارت را در مقابل رقیب خود قرار داد.

در نتایج اولیه، کارت گرافیک ATI پیروزی کاملی‌ نسبت به رقیب خود دارد و با این حال طبق گفته نویسنده آن می‌ بایست درایورهای مخصوص و کامل شده از سوی هر دو کمپانی‌ عرضه شود تا بتوان با بهره گیری از آن ،به قدرت نهایی‌ و مقایسه کامل این دو کارت پرداخت.

لازم به ذکر است که این مقایسه بر روی سیستم‌ دارای پردازنده چهار هسته ای Core 2 Extreme QX6700 و حافظه 2 گیگابایتی‌ انجام شد و در اکثر بازی ها کارت گرافیک R600 عملکرد قابل قبولی‌ نسبت به 8800GTX داشت.

در این مقاله همچنین مشخصات فنی‌ تراشه گرافیکی‌ R600 به صورت زیر عنوان شد:

Consumer memory support 1024 MB
Hardware DVI-HDCP support
64 4-Way SIMD Unified Shaders, 128 Shader Operations/Cycle
32 texture mapping units, 16 raster operation units
512-bit memory interface full 32 bit per chip connection
Total bandwidth 140 GB/s on GDDR4
Total bandwidth 115 GB/s on GDDR3
230W thermal power envelope

این تراشه قادر است در هر ثانیه 105 میلیارد عمل سایه زنی‌، 2 میلیارد محاسبه سه بعدی و 28 گیگاتکسل در هر ثانیه را پردازش کند.

در این مقاله همچنین به تکنولوژی جدیدی با نام GPU Clustering در تراشه گرافیکی‌ R600 اشاره شد که با بهره گیری از آن می‌ توان بین تعداد بی‌ نهایت تراشه گرافیکی‌ و به صورت مضربی‌ از 2 به توان n، ارتباط ایجاد کرد. همچنین در بخش دیگری از این مقاله عنوان شد که تراشه گرافیکی‌ R600 از DirectX 10.1 پشتیبانی‌ می‌ کند که اگر این موضوع صحت داشته باشد، می‌ تواند به عنوان امتیازی در مقابل تراشه nVIDIA G80 باشد.

یکی‌ از نکات قابل توجه دیگر در این کارت ها، میزان مصرف برق 230 واتی‌ می‌ باشد که بی‌ شک مقدار قابل توجهی‌ است.

علاوه بر آن طبق گفته این سایت، کارت های گرافیکی‌ که از تراشه R600 بهره می‌ گیرند در دو مدل ارائه خواهند شد؛ کارت ضعیفتر از حافظه گرافیکی‌ GDDR3 با سرعت 1.8 گیگاهرتز بهره می‌ گیرد که قرار است از تاریخ 2 بهمن با قیمت اولیه 630 دلار عرضه شود و کارت قویتر که قیمت رسمی‌ آن هنوز مشخص نشده است، از حافظه گرافیکی‌ GDDR4 با سرعت 2.2 گیگاهرتز بهره می‌ گیرد.

این سایت در نهایت عنوان می‌ کند که این کارت ها به منظور رفع مشکلات و هماهنگی‌ با ویندوز ویستا به مایکروسافت تحویل داده شده اند.

 مشاهده:

آزمایش و بررسی‌ تراشه گرافیکی‌ R600
 منبع خبر: دنیای آی تی

--


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات