سه شنبه 12 تیر 1386  10:07 ق.ظ

محمد رضا گلزار در آخرین شب شیشه ای

مــنـو رهـــا كـــن از ایــــن شب شیشه ای

در 30 خرداد ماه 1386 به بینندگان تیز بین شبكه 5 رسانه ملی سلام عرض میكنم.این آخرین برنامه شب شیشه ای است .میهمان امشب برنامه ما بازیگر دوست داشتنی و خوش چهره سینمای ایران است. نوازنده حرفه ای موسیقی، فارغ التحصیل رشته مهندسی مكانیك سیالات، رتبه 5 دانشگاه آزاد در سال 1373 ، پول ساز ترین بازیگر سینمای ایران ،محمد رضا گلزار سلام شب بخیر به برنامه ما خوش آمدید.

 عرض ادب و سلام دارم خدمت شما و مردم عزیزم.

سوال نظر سنجی

 در كدامیك از اثرات زیر محمد رضا گلزار موفق تر بوده است؟

1- شام آخر 2- بوتیك 3- گل یخ 4- آتش بس

 

محمد رضا اهل انتقاد هستی یا كه نه ازت انتقاد نكنم ؟

 بله لطفاً این كار را بكنید.

 بسیاری از كارشناسان میگویند كه محمد رضا گلزار فقط به خاطر قیافه قشنگش چهره و ظاهرش و با تكیه به چشمهای سبزش ستاره سینما شده و غیر از این چیز دیگری نبوده است.

 این چه سوالی است آقای رشید پور شما مگر از روحیه هنرمندان خبر ندارید قبلاً هم گفته بودم كه اگر بخواهید از این سوالات بكنید از اینجا میروم.(از سر جا یشان بلند شدند )ترسیدین؟......

 با خودم گفتم چرا حالا یکدفعه بلند شد.

 باید از هنرمندان انتقاد كرد یا نه ؟

 من احساس میكنم كه اگر در انتقاد غرض ورزی نباشد هیچ اشكالی ندارد .

 اینكه شما با ظاهر زیبا در سینما موفق شده اید را میپذیرید؟

 بخاطر چهره یا فیزیك خاص وارد سینما شدن از نظر شما اشكالی دارد.

 نظر شخصی من نه.

 اینكه وارد سینما بشوی اشكالی ندارد شرط اصلی ماندگاری است من امیدوارم كه در این عرصه كه تازه وارد آن شده ام بتوانم ماندگار بشوم .

 الان به دو تا نكته اشاره كردید یكی اینكه راه درازی دارم یكی اینكه می خواهم ماندگار بشوم كسی كه نگاهش به سینما این بوده حتی فیلم اولش هم چنگی به دل نمی زند اگر نگاه شما این بوده فیلم اولت فیلم غیر مترقبه ای نیست فیلمی نیست كه بشود روی آن حساب كرد .

 فیلم اول برای من كه هیچ اطلاعاتی در مورد سینما نداشتم در بدو ورود. من خیلی اتفاقی وارد این عرصه شدم توسط آقای قادری و اینكه وقتی كه وارد شدم سعی كردم بر دانش و تجربه سینمائی ام اضافه بكنم كما اینكه من حرف شما را نمی پذیرم كار سام و نرگس را من به عنوان كار اول دوست میدارم در آن زمان من هیچ پیش زمینه ذهنی نسبت به سینما نداشتم اگر كارنامه سینمایی من را تماشاكنید یك روند روبه رشدی در آن خواهید دید باز هم باید تلاش بكنم با این حال میدانم كه ضعفهایی هم در كار من بوده و هست جبران میكنم.

 اگر این روند رو به رشد شما را بپذیریم محمد رضا گلزار در همین اواخر هم اشتباهات كمی را مرتكب نمی شود فیلمهایی از شما روی پرده میبینیم كه میگوییم كه محممد رضا كه میگفت من می خواهم روند رو به رشد داشته باشم پس چه شد ؟

 ببینید فیلمی را كه قرار است بازی بكنی از ابتدا نمی دانی كه چه اتفاقی قرار است در آن بیافتد نام كارگردان حرفه ای و فیلمنامه پتانسیل خوبی دارد کستینگ خوب ، همه نشان می دهند كه در آن باید اتفاق خوبی بیافتد و هیچ اطلاعی نسبت به نتیجه كار نداری و شرایط سینمای ما را نیز كه میدانید اگر فیلمی ضعیف از آب در آمده است دلایلش اینها بوده است.

 یعنی بیشتر به اسمها نگاه كردی و فیلمنامه را دید ی كه پختگی دارد .

 معمولاً اكثر كارگردانها قبل از شروع فیلمبرداری می گویند ما باهات همكاری میكنیم فیلم نامه جای عوض شدن دارد نظرات شما حتماً دیده خواهد شد ولی این اتفاق گاهی اوقات نمی افتد . ولی در بعضی فیلمها این اتفاق می افتد مثلاً كار آقای نعمت الله .

 من احساس می كنم كه محمد رضا گلزار در فیلم آقای نعمت الله كه اولین فیلمش هم است چقدر بازی خوبی از خودش به جا میگذارد كاندیدای دریافت جایزه از یك جشنواره معتبر سینمایی میشود چطور است كه با یك كارگردان نا شناس می تواند بازی خوبی را از خودش به نمایش بگذارد ولی با یك كارگردان معتبر در این اواخر خیر؟

 این را كه میگویید من یاد یك جمله ای می افتم از جیمز دینك كه همیشه در ذهن من است ایشان گفته اند كه اگر بازیگری صحنه ای را آن طور كه كارگردان میخواهد اجرا بكند، این كار خاصی نیست. یعنی هر آدمی با یكسری خصوصیات فیزیكی می تواند آن كار را انجام بدهد بهتر اینكه بازیگر مسیر را از كارگردان بگیرد طبق آن مسیر شرایطی كه خودش میخواهد را ایجاد بكند تابع دستورات بودن كار خاصی نیست .

 یعنی كارگردان باید به بازیگر اعتماد بكند و فقط مسیر را به آن نشان بدهد؟

 برای من در آتش بس اتفاق افتاد خانم میلانی اعتماد كردند كار آقای نعمت الله كار حسین لطیفی عزیز در توفیق اجباری كه حتماً نتیجه اش را خواهید دید ؛ این اعتقاد من است .

 حالا که از محمد حسین لطیفی اسم بردی من لازم می دونم که به این نکته اشاره کنم که محمد حسین لطیفی آدم بسیار شجاعی است كه قبول كرد اولین مهمان شب شیشه ای باشد بعضی مواقع نوار گفتگوی آقای لطیفی را میبینم كه با شهامت و جرأت به سوالها جواب دادند خدمتشان عرض ادب میكنم و میگویم كه قدر این شجاعتشان را میدانم .محمد رضا بوتیك یا آتش بس و كارهای خوبی كه از تو در فیلم های مختلف دیده ایم در جشنواره فجر دیده نشد توجهی نشد به این بازیهای خوب ، من می خواهم بدانم كه واقعاً بازی خوبی نیست ، یا توجه نشده . تحلیل خودت چیست؟واضح تر اینكه چرا گلزار اصلاً در جشنواره فجر مطرح نبوده است ؟

 من احساس میكنم كه امر داوری امری سلیقه ای و نسبی است شاید هیئت داوران، نه انتخاب .برای اینكه هیئت انتخاب جشنواره 22فیلم بوتیك را لایق حضور در بخش مسابقه ندیدند گفتند پیام آموزنده و ارزش هنری ندارد حالا شاید خیلی عجولانه تصمیم گرفتند هیئت انتخاب برای فیلم بوتیك بهتر بود كه میرفت و فیلم را تحت ذره بین قرار میگرفت الان بازیگران فیلم بوتیك را كه ببینید. من احساس میكنم كه غیر از خود من ، بازی مثلاً آقای رویگری ، خانم چهره آزاد، خانم گلشیفته فراهانی و آقای حامد بهداد و فیلمبرداری آقای كلاری نرفت در بخش مسابقه. فكر كنم كه كمی كم لطفی شد نسبت به بوتیك در حالی كه بعد از اكرانش مورداستقبال خیلی از منتقدین واقع شد حتی بهترین جایزه فیلم اول و دوم را به آقای نعمت الله دادند برای بخش میهمان .

 من میگویم كه استقبال تما شاگر از یك فیلم مثلاً آتش بس كه فیلم بسیار پر فروشی هم است، دلیل بر پر محتوا بودن یا كم محتوا بودن فیلم است یا خیر؟مردم می آیند یك فیلمی را میلیونی استقبال میكنند نظر شما چیست؟

 فیلمی كه با استقبال عمومی مواجه می شود یا فیلم شیكی است به نام آتش بس یا ....در مورد آتش بس هم این صحبت شده كه پیام آموزنده ندارد یعنی آقای پسیانی دیگر با چه زبانی باید حدود 25 دقیقه از فیلم را د رمورد كودك درون تدریس میكرد شما این داستان كودك درون را می توانید در كتابهای مختلف مثل كتاب آقای ادوارد براون ببینید.خود خانم لوچیا كا پاتیونه كه كتاب كودك درون را نوشته ایشان در آمریكا یك سمینارهایی را برگذار میكنند كه عده زیادی فیلم آتش بس را میبینند و راجع به آن بحث میكنند و در سایتشان هم من آدرس سایت را در اختیارتان میگذارم اگر مردم خواستند بعدش مراجعه بكنند و ببینند در مورد این فیلم در این سایت صحبت شده است چگونه پیام آموزنده ندارد؟

 من فکر می کنم وقتی مردم از اثری استقبال میكنند به احترام مردم ما هم احترام بگذاریم حتما ً یك چیزی هست كه مردم به سینماها میروند و نگاه میكنند .

 شاید این اتفاق قبلاً نبوده شاید ژانر فیلمهای كودك و نوجوان و كمدی قدیم بیشتر پرفروش بوده است ولی برای آتش بس محیا نشد كه در بخش مسابقه وارد بشود.

 چقدر خوب است كه بین فیلم پر فروش و پر محتوا خط كشی نكنیم مردم ما حتما ً از فیلمی استقبال میكنند كه محتوایی دارد و جذب میكند به یك سمتی برویم كه با ارائه یك محتوای خوب تماشاگر زیادی را به سینما بكشانیم و به سینما كمك بكنیم.خانم میلانی میگفتند كه محمد رضا وقتی كه آن سكانسی كه در مورد كودك درون داشتیم فیلمبرداری میكردیم گریه كرد و ما تصویر برداری مان را انجام دادیم 3تا 4 ساعت نشسته بود داشت گریه میكردو به شما گفتند خوب اگر جنبه فیلم اینطوری را نداری خوب بازی نكن .

 می خوای از پشت صحنه این فیلم بخشهایی رو ببینیم.بعد شما صحبت کنید.

پخش پشت صحنه فیلم.........

 در مورد آن سكانس باید بگویم که سكانس خیلی سختی بود برای اینكه زمانی در یك فیلمی قرار است كه یك عزیزی را از دست بدهی یك اتفاق بدی برایت می افتد شرایط برایت محیا است حس گرفته ای در طول فیلم میری و برای آن شرایط گریه میكنی زمانی هست كه به شما میگویند بیا برای كودك درونت گریه كن كودك درونی كه من تا قبل از فیلم آتش بس نمی دانستم كه چه هست . بچه گانه گریه کردن خیلی كار سختی بود برای من.گریه من نزدیك 4 ساعت طول كشید و دیگر بند نمی آمد حالا من نمی دانم كه كودك درونم كمك كرد كه این اتفاق بیافتد خانم میلانی برایشان اینقدر جالب بود كه میگفتند خوب رضا بشین آن گوشه گریه كن و ادامه صحنه را بگیریم .

 3 تا فیلم خوب كه پس از انقلاب در سینما ایران ساخته شده است كدام فیلمها بوده است از نظر خودت؟

 هامون را خیلی دوست دارم كارآقای مهر جویی سگ كشی كار استاد بیضایی و آتش بس .

 شما بازیگر پولسازی برای سینمای ایران بودی من یك آماری را می خواندم كه 6 میلیارد تومان در طی دو سال فروش كرده است فیلمهایی كه شما بازی كرده اید. اولاً می خواهم ببینم كه این مساله چقدر خود این آدم را مغرور كرده چقدر از خودش بیخود شده است و چقدر در دست مزدهایش تغییر ایجاد كرده است ؟

 اینكه فیلمهای من پر مخاطب بوده اول لطف خدا است و بعد لطف مردم كه همیشه شامل حال من بوده است آقای رشید پور اقتصاد سینمای ما خیلی بیما راست من اگر بتوانم برای این اقتصاد بیماركاری انجام بدهم خوشحالم .

 یكی از كارگردانهایی كه در برنامه ما شركت كرده بودند میگفتند كه اصلاً 1میلیارد تومان برای سینمای ما فروش چشمگیری نیست .

 درسته برای اینكه قیاس كنید فروش 1میلیارد تومان را با فروش اقصی نقاط دنیا می فهمید كه این فروشی نیست .

 همین نیاز سینما باعث نمی شود كه ما بیشتر به طرف سینمای گیشه برویم ؟

 خوب الان که خیلی استقبال نمی شود از سینمای گیشه.

 این جان مایه حرف خودت است كه مخاطب هم محتوا را هم جذابیت را باید در كنار هم ببیند .

 در مجلات و روزنامه ها در مورد دست مزد بازیگرها می خوانیم مواقعی دست مزد های نجومی هم گفته میشود ولی وقتی رجوع می كنید به دست مزد یك كارگردان شاید یك دوم یا یك سوم دست مزد بازیگری است كه در آن فیلم بازی كرده است فكر نمی كنید این ظلم بسیار بزرگی است به كارگردانی كه روح او در فیلم جریان پیدا میكند دست مزدش نصف بازیگرانش است.

 متأسفانه این معضل است كه گاهی دست مزد بازیگرها بیشتر از كارگردانها است در همه جای دنیا همین است ولی من احساس میكنم كه به آدمهای شاخص سینمایی و پیشكسوتان بیشتر باید اهمیت بدهیم یعنی باید آقای فریدون گله با آن همه گوشه نشینی با آن شرایط به خاك سپرده بشود یا مثلاً آقای نوذری .آقای بابك بیات با آن شرایط واقعاً ناراحت كننده بود.

 شما به عیادت آقای بیات در روزهای آخر رفتید منظور شما بیشتر اینگونه حمایت معنوی است یا حمایتهای مادی و از این گونه؟

 به هر دو احتیاج دارند یعنی هم از لحاظ مالی كه قطعاً تأمین نیستند سینمای ما بسیار سینمای فقیری است وهم از لحاظ معنوی كه ابداً رسیدگی نخواهد شد.من پیشكسوتانی را میشناسم كه سالها است كه به آنها پیشنهاد كاری نمی شود .

 شنیده ام فیلمنامه هم نوشته ای؟

 یك طرح فیلمنامه من دارم به نام نیش و بش(؟) كه ثبتش هم كرده ام یك كار طنز موقعیت است .

 اگر زمانی قرار باشد كه كارگردان باشی حاضر هستی در فیلمت بجای ستاره ها از پیشكسوتان استفاده بكنید؟

 چرا كه نه اگر به آن نقشها بخورند. الان اكثر فیلمنامه هایی كه هست جوان گرا است .

 در جایی از این برنامه بجایی رسیدیم كه چقدر خوب است كه بازیگرانی كه پر درآمد هستند و سوپر استار هستند در كارهای عام المنفعه شركت بكنند كسی كه بلیط می خرد و به سینما می آید و به چهره شدن آن شخص كمك میكند متقابلاً آن بازیگر هم یک عكس العملی در مورد جامعه اش داشته باشد تا به حال به این قضیه فكر كردی و تا به حال كاری از دستت برآمده كه انجام بدهی ؟

 خیلی دوست ندارم كه در مورد این مسئله صحبت بكنم چیزی كه همه میدانند این است كه تیم والیبالی من دارم والیبال هنرمندان كه من سمت كاپیتانی را دارم نزدیك 4 سال است كه تأسیس شده است كه ما هر سال 12 بازی در 12 شهر مختلف انجام میدهیم كه عوایدش برای امور خیریه صرف می شود برای سازمان بهزیستی، انتقال خون، كودكان بی سر پرست، معلولین ذهنی و جسمی و كارهایی كه از دستمان بر بیاید یا اگر شخص خاصی مد نظر باشد از ورزشكاران و بازیگران كه بضاعت مالی خوبی ندارند ما این کار را انجام می دهیم .

 راستی پدر شما بسكتبال بازی میكنند ؟

 پدر من رشته اصلی اش دو میدانی بوده است .

 شما چند تا برادر خواهرید ؟

 مگه دیشب نگفتید که وارد حریم خصوصی نشید؟

 اون در مورد خودم بود

 این را جواب میدهم ولی دیگر نپرسین ما 4 تا هستیم 3 تا پسر هستیم و یک خواهر. من، یك خواهر و یك برادر بزرگتر دارم دو تا بزرگا ازدواج كرده اند من و كوچیكه در خدمت شما هستیم .

 هیچكدام از آنها در كار هنری نیستند ؟

 خیر

 بیشتر در خانواده تو را تشویق میكنند یا انتقاد ؟

 در انتها جواب میدهم.

 بحث های خانوادگی و بحثهای جذابی كه در مورد هنرمندان وجود دارد خیلی وقتها برای نشریات مختلف جذاب است من چند بار در برنامه گفتم كه این یك نیاز سطحی است كه در مخاطب وجود دارد و باید به آن پاسخ داد ولی بعضی وقتها احساس میكنم كه بازیگرها حضور پر رنگتری دارند دچار یكسری حاشیه ها می شوند یكسری شایعاتی در مورد آنها در مجلات چاپ می شود و گاهی وقتها می تواند در روی ذهن مردم تأثیر منفی بگذارد چون می دانم كه تو هم درگیر این حواشی بودی می خواهم از تو بپرسم كه اصلاً نظر شما نسبت به شایعاتی كه اطرافتان وجود دارد و چیزهایی كه در مجلات و روزنامه ها چاپ می شود چیست؟

 در مورد نشریات زرد به هر حال حاشیه سازی گریبانگیر همه بازیگران است من احساس میكنم كه اگر وارد حریم خصوصی افراد نشوند ودر چهار چوب قانون باشد اشكالی ندارد گاهی اوقات است كه با زندگی افراد بازی میكنند آدم نباید به هر ترتیبی برود و پول در بیاورد .

 من میگویم به قیمت زیر سوال بردن آدمها برای خودمان در آمد زایی نكنیم البته من در برنامه دیشب گفتم كه 99% اهالی مطبوعات آن ورق را حیثیت خودشان میدانند و من دست همه آنها را می بوسم اگر در صدی وجود دارد از آنها گلایه میكنیم.می گویم شاید یكی از دلایلی كه این شایعات و اتفاقات بوجود می آید كم صحبت كردن است یعنی وقتی درد و دلهایمان را نمی گوییم در تریبونهای رسمی این شایعات هم بوجود می آید خودت از آدمهایی هستی كه خیلی كم حرف می زنی شاید به همین دلیل اتفاقات و شایعات مختلف رخ می دهد.

 من خیلی اهل مصاحبه نیستم آقای رشید پور احساس می كنم كه مصاحبه های مختلف و شعار دادن باعث می شود كه بازیگر وارد حاشیه بشود به همین دلیل در طول این 7 یا 8 سال نزدیك 10 مصاحبه واقعی و رسمی دارم.

 نمی ترسید كه این كم صحبت كردن به این حواشی دامن بزند؟

 به هر حال چه صحبت بكنی و چه نكنی سر خود این نشریات زرد تصمیم میگیرند و می نویسند مردم باید تشخیص بدهند كه كدام صحت دارد و كدام نادرست است .

 یك قطعه فیلم برای شما پخش میكنیم حستان را بفرمایید.

پخش بخشهایی از مسابقات جهانی وزنه برداری وبلند کردن وزنه توسط حسین رضا زاده......

 من فكر میكنم كه هیچ ایرانی نیست كه این صحنه را ببیند و مو برتنش سیخ نشود به نظر من هركس در هر جای دنیا كه بتواند نام ایران و ایرانی را بزرگ و با شكوه بكند باعث افتخارمان است من از صمیم قلب آرزو می كنم كه همه ما ایرانیان بتوانیم نام ایران و ایرانی را بلند آوازه بكنیم .در ضمن به اعتقاد ات آقای رضا زاده اشاره میكنم كه مطمئناً در موفقیت هایشان به ایشان كمك می كند .

 اعتقادات به موفقیت شما هم كمك كرده است؟

 اعتقاد قلبی من .ببینیدآن بالا یك چیز عجیب غریبی است جایی خواندم كه آنچه كه خداوند به انسان داده است یك موهبت الهی است و انسان هیچ استحقاقی در گرفتن آن نداشته است خدا خواسته كه هرچیزی را به انسان بدهد مورد دوم این است كه آن چیزی را كه به افراد داده می شود اگر به یكسری آدمهای دیگر اگر داده میشد شاید به آن صورت كه بقیه استفاده میكنند نتوانند استفاده بكنند .پس خدا می داند كه كی را كجا قرار بدهد و مورد آخر این است كه هركسی هرچقدر كه به آن داده میشود به همان اندازه هم باید جوابگو باشد یعنی خدا به كسی هرچقدر محبت بكند باید به همان اندازه جوابگو باشد .

 شما اهل مطالعه كتابهای مذهبی هستید؟

 برای شما عجیب است ؟

 نه عجیب نیست.

 من معارف اسلامی تدریس میكردم آقای رشید پور،قبل از اینكه وارد سینما بشوم زمانی كه كار موسیقی میكردم آموزشگاه درس میدادم .اینجا بگویم كه تنها آقای رضازاده برای كشور ما كسب افتخار نكرده اند کسانی زیادی هستند مثل آقای علی دایی ،علی كریمی، هادی ساعی و عزیزان المپیادی كه به آنطرف می روند.

 موسیقی را كلاً رها كردی منو رها كن از این فكر موسیقی ؟

 برای من خیلی دیگر فرصت نیست برای تمرین موسیقی. ما از صبح تا شب نزدیك 13 تا 14 ساعت را جلوی دوربین به سر میبریم . الان هم 3،2 تا پروژه است كه من دارم پشت سرهم كار میكنم برای همین به گیتار دیگر نمی رسم.ولی ساز پركاشن درام را پیگیری كرده ام .

 کجا تمرین میکنی با اون صدای زیادی که داره

 به هر صورت هدفن ....../

 چند تا اسم می خوانم نظرتان را بفرمایید.

1- رضا عطاران:خوش طبع و با مزه

2- محمد رضا فروتن : ایشان نازنینی است كه قلباً بسیار دوستشان دارم و یك سبك خاصی را آورده اند در سینما بسیار بسیار دوست داشتنی من كارهای شب یلدا ، زیر پوست شهر و قرمزشان را خیلی دوست دارم .

3- امین حیایی : آقای حیایی كه ما بعد از كما صمیمیتی را با هم داریم بسیار بازیگر مستعد و دوست داشتنی هستند.

4- پوریا پور سرخ : عزیزی كه فكر می كنم تا سوپر استار شدن فاصله زیادی ندارند .

5- استاد عزت الله انتظامی : عاشقانه ایشان را دوست دارم الگوی بسیار خوبی هستند برای بازیگرها .

6- استاد جمشید مشایخی : ایشان را از همین جا پیشانی شان را ماچ می كنم .

7- پرویز پرستویی : من احساس میكنم كه هر پلان بازی ایشان یك آموزش بازیگری است.

8- ایرج قادری  : من از همین جا سلام میكنم خدمتشان .ورود من به سینما از طریق ایشا


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات