دوشنبه 29 مرداد 1386  09:08 ق.ظ

انتقاد از رادیو جوان

این فقط یك انتقاد است نه جوسازی . . .

چند وقت پیش مصاحبه ای از دكتر شهرام گیل آبادی مدیر محترم شبكه رادیویی جوان می خواندم كه جایی از مصاحبه توجه ام را  جلب كرد.

در جایی از مطلب، مصاحبه كننده از دكتر علت پخش نشدن ترانه های معروفی همچون ترانه های بنیامین را از رسانه ای مانند رادیو جوان میپرسد و دكتر اینچنین پاسخ میدهد:

دلیل پخش نشدن كارهای بنیامین ضعف ترانه ها و موسیقی اوست . . .

در ادامه مطلب بخوانید . . .

ترانه برای موسیقی است.این 2 حلقه ناگسستنی نمی توانند در زمان باقی بمانند.

 

 

من به این گفته دكتر گیل آبادی اعتراض دارم.اعتراض من از چند جهت است.گاهی اوقات از رادیو جوان ترانه هایی شنیده می شود كه من نوعی از شنیدنش نه احساس رضایت می كنم و هم تعجب می كنم كه چرا این ترانه پخش شده است.چندی پیش ترانه "چی شده"(بابك جهانبخش) مكررا از رادیو جوان پخش شد كه به نظر من شاید اندكی با معیارهای پخش ترانه در رادیو وتلویزیون مغایرت داشت.

1-اصولا رادیو و تلویزیون زیاد خواننده های جوان را تحویل نمی گیرند و بابك جهانبخش هم آنچنان رابطه ای با صدا و سیما ندارد كه بخواهد ترانه اش مكررا پخش شود.انتخاباتی هم به این زودی ها برگزار نمی شود كه بگوییم آره به خاطر انتخابات دارن این ترانه ها را پخش میكنن. رادیو جوان معرفتش برای جوانان چیز دیگری ست.

2- پخش ترانه های منفی در صدا و سیما به شدت ممنوع است.(ترانه های عاشقانه اش ممنوع است این كه دیگه نوبر است!).ترانه "چی شده" ترانه ای منفی بود كه البته شباهت صدای خواننده اش به محسن یگانه غیر قابل انكار است.(توضیح:محسن یگانه خواننده ای به شدت منفی خوان است!!!).پخش این ترانه از رادیو (كه البته بعدها دیگر شنیده نشد) عجیب بود.

3- در روزگاری كه عشق در ترانه ها كمیاب شده،پخش ترانه های منفی كمی محیر القول است.ما محتاج عشق شدیم!!! سریال هایمان هم مثل ترانه هایمان كم كم دارند به سندرم منفی دچار می شوند.سیاست گذاران صدا و سیما(البته نه آنهایی كه فرزاد را انداختند بیرون!!!) در چه خوابی هستند؟

4- ترانه، شعر نیست.ترانه سبكی از شعر است كه برای موسیقی ساخته و سروده می شود.نمی دانم دكتر گیل آبادی چرا ترانه های بنیامین را ضعیف دانسته اند ولی به نظر من این ترانه ها دارند از یك عشق محكم حرف میزنند كه نمونه كامل آن ترانه "دنیا دیگه مثل تو نداره" است.

ما سابقا هر ترانه ای كه درباره مو و چشم و . . . معشوق حرف میزد را ترانه ای ضعیف می دانستیم.(نمونه: دیشب رفته بودم خونتون نبودی . . . راستشو بگو كجا رفته بودی؟!!!!).حالا می خواهیم سطح موسیقی و ترانه هایمان را بالا ببریم.چه كار كنیم؟ می خواهیم دیگر كوچه بازاری نخوانیم نشنویم . . .

میایم ترانه هایمان را نقد می كنیم.فلانی چرا اینطور گفته؟ این چه طرز ترانه گفتن است؟  . . . چه كسانی ترانه های ما را نقد می كنند؟ باور كنید ما داریم در خودمان غرق می شویم...كی به فكر ترانه است...

5- آقای گیل آبادی! گرچه ترانه های بنیامین بهادری(سید فرید احمدی) مخاطب محور یا عام پسند است ولی باید ترانه هایمان چطور باشد؟ ما هنوز سالهای سال است "الهه ناز" یا "جان مریم" را به درستی از رسانه هایمان نشنیده ایم.محمد نوری استاد آواز ایران هنوز جایگاهی در رسانه ما ندارد.ما انتظاری نداریم وقتی رسانه هنوز قدیمی ها را تحویل نمی گیرد بیاید و جوانان را تحویل بگیرد. آیا آن ترانه های قدیمی و زیبا هم مشكل ضعف ترانه و موسیقی دارند؟ مرحوم مازیار ترانه هایش واقعا عالی است.در ترانه "ماهیگیر" او استعارات زیبایی را به كار می برد.ترانه او برای سالهای گذشته بسیار عالی بوده و الان هم طرفدار كم ندارد.(بگذریم از اینكه سیاست های غلط وزارت ارشاد در توقیف موسیقی پاپ چه ضربه هایی را به پیكره موسیقی پاپ و مردمی ایران زد.20 سال توقیف شوخی نیست . . .)

6-آقای گیل آبادی! بنیامین متعلق به نسل سوم نسلی بعد از نسل انقلاب است.من ضعف ترانه های او را قبول نمی كنم و برای آن توضیح و جواب هم دارم.(ترانه واژه از آن دست ترانه هایی است كه سخت و پیچیده اند.برای اطلاعات بیشتر به چند پست پایین تر مربوط به سید فرید احمدی مراجعه كنید.)ترانه ها با زمان حركت می كنند.شاید اگر فرید احمدی 20 سالی از سن الانش بزرگتر بود شاید جور دیگر ترانه میگفت.

ترانه برای موسیقی است.این 2 حلقه ناگسستنی نمی توانند در زمان باقی بمانند.

ارشاد می گوید: ما . . .تلویزیون می گوید: ما . . . رادیو می گوید: ما .  .  .

این كه خیلی سخت شد.به ساز كی برقصیم پس؟ پس كارشناسان ترانه كجایند؟

-صدا و سیما: حالا فعلا ترانه "بابا حیدر" رو ممنوع كنید تا ببینیم چی پیش میاد . . .

-چرا؟ . . . مشكل داره؟ . . . خواننده اش؟ . . . خواننده اش درویش ه؟ چه ربطی داره؟

ما فقط یك شنونده هستیم.كمی هم جوان هستیم.كمی هم كله مان بوی قرمه سبزی میدهد! دیگه چه ویژگی هایی داریم؟ كمی هم كله مان داغ است . . . همین!!!

پ.ن: این انتقاد فقط و فقط محدود به رادیو نمی شود ولی رادیو را دربرمیگیرد.

نویسنده: امید محمودزاده

 

 

 


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic