سه شنبه 18 دی 1386  10:01 ق.ظ

 
شاهكارهای خوب ، بد ، زشت رسانه ملی در این روزها . . . !

 خوب:

لوریس چکناواریان در شبکه چهارم سیما

 

صدا و سیما گاهی اوقات کارهای خارق العاده ای انجام می دهد که کم و بیش آدمی را در شک فرو می برد که آیا این همان رسانه ملی خودمان است یا نه ؟ ! !

این بار كار خارق العاده را برنامه 2 قدم مانده به صبح انجام داد در 15 دی ماه شاهد حضور رهبر اركستر استاد لوریس چكناواریان در شبكه چهارم سیما بودیم. تا به حال ندیده بودم كه تلویزیون یك رهبر اركستر را به برنامه های خود دعوت كند و از او و كارهایش تمجید به عمل بیاورد. به نظر من برنامه خیلی خوب بود و اطلاعات محمد صالح اعلا هم  قابل قبول بود.خب ما تا به حال كارشناس موسیقی ندیده بودیم ! دركمان كنید !

به عنوان یك علاقه مند موسیقی از اینكه برای اولین بار استاد چكناواریان را در قاب تلویزیون می دیدم بسیار خوشحال شدم.

در اواسط برنامه قرار شد فیلمی از كارهای استاد چكناواریان كه كریسمس چند سال پیش در اتریش اجرا شده بود پخش گردد. نمی دانم آن صحنه های استثنایی را دیدید یا نه . . . ولی خوب شد كه ندیدید !

 بد:

سانسور برای نشان ندادن آلات موسیقی !!!

 

تصاویر كنسرت همگی لانگ شات بودند وخب البته این زیاد جای تعجب ندارد ولی كاش صحنه های نزدیك را نشان نمی دادند ! ما تصویر نوازنده ای را می دیدیم كه در حال نواختن ساز بود ولی تصویر به خاطر دیده نشدن ساز كشیده شده بود !!!! باورتان می شود؟ سانسور به خاطر ساز موسیقی !!! تصویر دیگری كه از نوازنده ویولن گروه اركستر پخش شد استثنایی تر از قبلی بود !!! دور تصویر كاملا سیاه شده بود و ما فقط صورت نوازنده را میدیدیم !!! عجب افكت جذابی !!!

در همین حین بود كه تصویر استاد در استودیو به روی تصاویر كنسرت آمد. استاد لبخندهای تلخی می زد !!

من استاد چكناواریان را درك می كنم.واقعا خنده دار است كه برای نشان ندادن ساز و آلات موسیقی كه كارها و ترفند هایی به كار می بریم !!! چه رنج هایی كه نمی بریم !

واقعا رسانه ملی با این تعصبات بی جا به كجا می خواهد برسد؟

این چه تفكری است كه می گوید نشان دادن ساز و آلات موسیقی در تلویزیون موجب فساد می شود؟

چطور نشان دادن فجیع ترین صحنه ها از جنگ ها و رویدادهای مختلف،نشان دادن نحوه دزدی؛قتل و . . . موجب فساد نمی گردد !! اما نشان دادن ساز موسیقی فساد آور است؟ !!!

پس تمام نوازندگان موسیقی در دنیا مفسد فی الارض هستند؟

استاد چكناواریان در برنامه 2 قدم مانده به صبح حرف بسیار زیبایی به زبان آوردند كه فكر می كنم اگر برنامه زنده نبود ما هرگز چنین سخنانی از استاد نمی شنیدیدم:

«خداوند بهترین آهنگساز است . . . موسیقی یكی از نشانه های خداست»

یاد حرف استاد پرویز مشكاتیان در مصاحبه با نشریه «همشهری جوان» می افتم:

«جوان ما با موسیقی سنتی بیگانه نیست . . . شما ببینید رسانه ملی ما 28 سال است كه موسیقی سنتی را پنهان كرده است.نشان دادن ساز و آلات موسیقی را ممنوع كرده است . . . . »

 زشت:

فرزاد فرزین ممنوع الفعالیت شد!

 

هنوز در تب و تاب ترانه جدید برنامه «صبح آمد» بودیم كه این تب با نسخه صدا و سیما و وزارت ارشاد فرو نشست!!

«فرزاد فرزین» برای اولین بار بود كه ترانه اش در رسانه ملی پخش می شد ولی گویا رسانه ای شدن به فرزین نیامده است! با حكم ارشاد و اطاعت صدا و سیما(كه واحد موسیقی اش خودش را از ارشاد جدا می داند!!!) ترانه فرزاد فرزین از ابتدای برنامه صبح آمد حذف شد تا بار دیگر شاهد شاهكار دیگری از صدا و سیما باشیم.

 

برای رسانه ملی،خودم و ملتم متاسفم .

در روزهایی كه جشنواره موسیقی فجردر حال اجراست صدا و سیما حتی یك گزارش خشك و خالی را از بینندگانش دریغ می كند.جشنواره ای كه امسال؛برای اولین بار شاهد حضور موسیقی پاپ هم بود.

رادیو جوان قول پخش مستقیم جشنواره موسیقی پاپ را داده بود. من فرصتی نكردم كه رادیو را گوش كنم ولی تا بدان جایی هم كه گوش كردم خبری از پخش مستقیم جشنواره نبود.فقط در 13 دی ماه شاهد(شاید هم سامع!) حضور محسن نامجو در برنامه هفت ترانه شبكه رادیویی جوان بودیم كه این اقدام ارزشمند رادیو جوان را ارج می نهیم و آرزو می كنیم این قبیل كارها همچنان ادامه یابد.(البته شك داریم !)


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات