یکشنبه 23 دی 1386  12:01 ب.ظ

حذفیات «ساعت شنی» قلبم را تكه‌تكه می‌كند
 

 نسرین مقانلو كه هم‌اینك سریال «ساعت شنی» با بازی وی از شبكه‌ی اول سیما پخش می‌شود، آرزو كرد كه این مجموعه تلویزیونی می‌توانست تمام و كمال از تلویزیون پخش شود تا مسوولان و روانشناسان می‌توانستند راه‌حلی برای این معضلات اجتماعی پیدا كنند.

این بازیگر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی پذیرش و ایفای نقش‌های منفی توسط وی، با تأكید بر این‌كه مینا به هیچ‌وجه شخصیتی منفی نیست، خاطرنشان كرد: من هیچ‌كدام از نقش‌هایی كه تا به حال بازی كرده‌ام را منفی ندیده‌ام؛ چراكه هیچ آدمی قبلاً نمی‌تواند بد باشد؛ گاه شرایط مختلف دست به دست هم می‌دهند تا انسانی را به این مرحله بكشانند.
وی ادامه داد: در مورد «ساعت شنی» هم وضعیت به همین منوال است.در این سریال یك‌سری واقعیت‌های اجتماعی به تصویر كشیده می‌شود كه نه در ایران، بلكه در تمام كشورهای دیگر هم شاهد هستیم.***
منبع: مجله الکترونیکی سینما و تلویزیونمقانلو با اشاره به سخت‌گیری خود در انتخاب نقش‌هایی كه به وی پیشنهاد می‌شود، اظهار كرد: من آدم سختی هستم و به سختی كاری را می‌پذیرم. چراكه معتقدم باید كم، ولی درست كار كرد و نقش‌هایی را پذیرفت كه تأثیرگذار باشد و مردم را به فكر وادار كند.
این بازیگر سینما و تلویزیون تصریح كرد: بازیگری این نیست كه صرفاً كار كمدی انجام دهی و مردم را بخندانی؛ بلكه نقش باید به گونه‌ای باشد كه واقعیت قشری از مردم جامعه را به تصویر بكشد.
***


نسرین مقانلو در پاسخ به پرسش ایسنا درباره محدودیت‌هایی كه در ایفای شخصیت‌هایی چون «مینا» در «ساعت شنی» پیش روی بازیگر قرار دارد، گفت: محدودیت در كار ما بسیار بود روز اولی كه آقای بهرامیان با من درباره نقش مینا صحبت كردند، با این‌كه این شخصیت را بسیار كم دوست داشتم، به وی گفتم اجازه دهید این نقش را نپذیرم، چراكه نمی‌توانم آن بازی كه باید، را انجام دهم. آقای بهرامیان به من گفت كه فیلم‌نامه از سوی تلویزیون تصویب شده است و مرا مطمئن ساخت كه پلانی حذف نخواهد شد؛ اما امروز می‌بینم كه این‌گونه نیست.
بازیگر سریال «ساعت شنی» در ادامه تصریح كرد: غیر از صحنه‌هایی كه من در آن‌ها ایفای نقش كرده‌ام، صحنه‌های بازیگران دیگر هم درآمده است و هر بار از خودم می‌پرسم كه چرا باید این اتفاق بیفتد؛ هر پلانی و سكانسی كه از «ساعت شنی» حذف می‌شود، گویی یك تكه از قلب من كنده شده است و به هیچ وجه آن چه را از تلویزیون می‌بینم برایم راضی‌كننده نیست.
مقانلو در ادامه گفت: تا 7-8 قسمت پخش سریال «ساعت شنی» با وضعیت چندان بدی مواجه نبود و تنها یكسری از دیالوگ‌ها حذف می شد، اما از قسمت 8-9 به بعد، سریال با حذف بسیار همراه شد.

این بازیگر انتقاد به جا را قبول دانست و در عین حال گفت: «ساعت شنی» سریال خارق‌العاده‌ای نبوده و تنها به مشكلاتی كه ممكن است در هر جامعه‌ای وجود داشته باشد بازتر پرداخته است. «ساعت شنی» قصد راحتی دارد، بنابراین نباید وحشت داشت كه مورد قبول كسی نباشد.
***
مقانلو با اعتقاد بر این‌كه باید به سازندگان سریال «ساعت شنی» برای بیان اهدافی كه مدنظر داشته‌اند فرصت داد.

وی افزود: «ساعت شنی» خط قرمزی را نشكسته است و در واقع خط قرمزی وجود نداشته است. قصد این سریال همانند یك قصه عادی است و تنها بازتر به معضلات اجتماعی پرداخته است. بنابراین مخالفان این سریال بهتر است به خود لطف كرده و تا پایان این سریال را ببیننند و بعد درباره‌ی آن قضاوت كنند.
بازیگر نقش مینا، متذكر شد: مینا شخصیت منفی ندارد و همان‌طور كه خودش هم در قصه می‌گوید« هر دختری در خانه منتظر می‌نشیند تا خواستگاری بیاید و در خانه‌اش را بزند.» اما در مورد او وضعیت به این منوال نبوده است. مینا به دلیل فقر خانواده انتخاب اشتباه می‌كند و پس از یك‌سال با بچه‌ای كه دارد از همسرش جدا می‌شود. او به خود اعتماد دارد كه بدون شوهر هم می‌تواند زندگی‌اش را اداره كند. مینا طرفدار زنان است و به مردان اعتماد نمی‌كند چراكه زندگی به او این را آموخته. او زنی مهربان است كه زبان شیرینی ندارد اما قلب مهربانی دارد و به خیلی زنان كمك می‌كند. او با این‌كه از «فرهاد» جدا شده است اما پس از خودكشی او درهم می‌شكند و در تنهایی خود با پرنده‌اش قرار می‌گذارد كه اگر او برود، فرزندش را به خانه می‌آورد و در نهایت هم این كار را می‌كند.
نسرین مقانلو تأكید كرد: مینا به گروهی از زنان جامعه تعلق دارد كه در اصطلاح به آنان «تیغ‌زن» می‌گویند و خدای ناكرده قصد خودفروشی ندارد.
***
بازیگر سریال‌های مسافری از هند (قاسم جعفری) و حس سوم (مهدی فخیم‌زاده) درباره پذیرش همكاری با بهرام بهرامیان به عنوان كارگردانی جوان، گفت: در خلال صحبت‌هایی كه با آقای بهرامیان درباره نقش مینا داشتم، احساس كردم كه وی با وجود سن كم خوب مسائل را درك می‌كنند. ضمن این‌كه ایشان به لحاظ اخلاقی شخصیتی مثبت دارند و تنها به كار فكر می‌كنند.
نسرین مقانلو درباره همكاری با بازیگران جوان در سریال «ساعت شنی»، این مسأله را تا حدودی دشوار خواند و گفت: بازیگران جوان ما بسیار با استعداد بودند. البته در خلال كار سعی كردیم به حسشان كمك كنیم تا در مقابل ما جوابی كه می‌خواهند، بدهد. به آن‌ها می‌گفتیم كه در كنارتان هستیم و مشكلی نخواهید داشت.

این بازیگر در پایان با ابراز امیدواری نسبت به طرح بیشتر موضوعات اجتماعی در فیلم و سریال‌ها، از سایر سازندگان «ساعت شنی» و مسوولان صداوسیما بابت ساخت چنین سریالی تشكر كرد.پوستر از: سیمای ایران


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات