10 بازیگر مرد شاخص جشنواره بیست و ششم فجر

 

 

اینها بازیگران شاخص مرد جشنواره بیست و ششم هستند بازیگرانی كه فیلم‌های شان در بخش مسابقه به نمایش در‌می‌آید و به همین دلیل می‌توانند گزینه‌ جدی كسب سیمرغ باشند. بازیگران دیگری چون پرویز پرستویی، لیلا حاتمی، باران كوثری و پژمان بازغی نیز می‌توانستند در این فهرست باشند كه با خروج فیلم‌های <صد سال به این سال‌ها>، <هر شب تنهایی> ، <دایره زنگی> و <ریسمان باز> از بخش مسابقه ویترین جشنواره رونق گذشته را ندارد.


منبع:سینمای ما

چهره ها:

عزت الله انتظامی،حامد بهداد،امین حیایی،رامبد جوان،بهرام رادان،خسرو شکیبایی،محمدرضا فروتن،رضا کیانیان،مهران مدیری،جمشید هاشم پور

ببینید:

پرونده یک سریال "پرستاران"

بنیامین به رشیدپور "نه" گفت

بازار سیاه بلیت «کنعان» در سینماهای نمایش دهنده فیلم

برنامه روز هشتم (جمعه 19 بهمن) سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های جشنواره

چهره روز؛ ترانه علیدوستی

گفت و گو ی مفصل با مهناز افشار

حاشیه های جشنواره

 

عزت ا... انتظامی‌

آقای بازیگر سینما به گزیده كاری مشهور است اما امسال دو فیلم در جشنواره 26 فجر دارد كه اتفاقاً در هر دو فیلم نقش محوری برعهده نداشته. انتظامی كه طی این سالها با هر فیلمی كه در جشنواره داشته، مدعی دریافت سیمرغ بوده در فسیتوال 26 با فیلم صدرعاملی حضور چشمگیرتری دارد او در <شب> نقش یك متهم را بازی می‌كند كه سربازی مامور انتقال او از شهری به شهر دیگر است. بازی انتظامی از آن جهت كه در همه پلان‌ها فیلم با دستبند به امین حیایی متصل است قابل توجه است او در <آتش سبز> محمدرضا اصلانی در فصل‌های مختلف فیلم در چند نقش جلوی دوربین رفته است. انتظامی سال قبل برای بازی در فیلم <مینا شهر خاموش> سیمرغ ویژه‌ای دریافت كرد.


حامد بهداد

اگر كمی شانس می‌آورد و اپیزود دوم فیلم رسول صدرعاملی در بخش مسابقه پذیرفته می‌شد می‌توانست در جشنواره امسال حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشد. بهداد كه از بعد از فیلم <بوتیك> به این طرف با هر فیلمی كه در جشنواره حضور پیدا كرده كاندیدای دریافت سیمرغ شده امسال <حسن پنهان> را جشنواره دارد. نقشی كه گفته میشود بهداد برای گرفتن سیمرغ نقش دوم مرد با آن مدعی است. او البته سال قبل با بازی در <روز سوم> محمدحسین لطیفی از شمایل یك نقش دوم صرف خارج شد تا امسال با فیلم <هر شب تنهایی> این مسیر را ادامه دهد. جالب اینجاست كه به بهداد در اولین تجربه سینمایی‌اش با <آخر بازی> كاندیدای دریافت سیمرغ شده بود اما تاكنون موفق نشده جایزه‌ای را به خانه ببرد.


امین حیایی‌

بازیگر پركار سال‌های اخیر سینما معمولاً در جشنواره‌ها به چشم نمی‌آید. پركاری‌اش در طول این سال‌ها و حضور مداوم‌اش در فیلم‌های سینمای بدنه البته در بیشتر دوره‌های گذتشه جشنواره باعث شده فیلم‌های او قبل از جشنواره اكران عمومی شود. حیایی امسال دو فیلم درجنشواره دارد كه در این میان <دایره زنگی> در بخش غیررقابتی پذیرفته شده است. او در فیلم شب <صدرعاملی> نقش سربازی شهرستانی را بازی می‌كند كه مجبور است برای مدتی طولانی با یك متهم همراه باشد. حیایی با وجود پركاری‌اش در طول همه این سال‌ها همیشه بازی‌اش مورد ستایش قرار گرفته، هر چند وقت‌ها هم بعضی نقش‌هایش تكرار مكرارت بوده است.


رامبد جوان

ایفای نقش یك فرشته برای هر بازیگری جذابیت‌های زیادی خواهد داشت. رامبد جوان این بار انتخاب فرازد موتمن برای نقش اصلی فیلمش بوده است نقشی كه معمولاً در فیلم‌های مشابه خارجی و ایرانی همیشه به یك زن سپرده می‌شد. ایفای نقش فرشته برای رامبد جوان آن قدر جذابیت راشت كه حتی حاضر شد قراردادی بازی‌اش در فیلم مخمصه (محمدعلی سجادی) را فسخ كند و جلو دوربین فزاد موتمن برود. اگر <جعبه موسیقی> درآمده باشد نقش فرشته فیلم از آن نقش‌هایی است كه می‌تواند مورد توجه هیأت داوران قرار بگیرد. جوان طی سال‌های گذشته به خاطر فرم بازی‌اش تنها در فیلم‌های كمدی بازی كرده و <جعبه موسیقی> از این منظر می‌تواند نقطه عطفی در كارنامه‌ این بازیگر باشد.


بهرام رادان‌

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد جشنواره گذشته‌، با نقش كوتاهی كه در فیلم مانی حقیقی بازی كرده در جشنواره بیست و ششم حضور دارد. البته پذیرفتن این نقش كوتاه از سوی بهرام رادان قطعاً جذابیت‌هایی داشته تا باعث شود این بازیگر برای اولین‌بار چنین تجربه‌ای را از سر بگذراند. آنهایی كه فیلم را دیده‌اند بازی او را -هر چند كوتاه- تأثیرگذار ارزیابی كرده‌اند. قرار گرفتن در قاب مانی حقیقی آن هم در كنار بازیگرانی چون فروتن، علیدوستی و بایگان برای هر بازیگری جذاب خواهد بود. رادان البته امسال برای ربودن سیمرغ كار سخت‌تری در پیش دارد. چرا كه باید با بازیگران بیشتری در نقش‌های فرعی رقابت كند.


منبع:
بانی فیلم


خسرو شكیبایی

سیمای خسرو شكیبایی را در سال‌های اخیر، بیشتر با نقش‌های مكمل‌اش به خاطر می‌آوریم تا نقش‌های بلندش. به این دلیل واضح كه نقش‌های كوتاه‌اش به مراتب به یادماندنی‌تر از آثاری بوده كه در این سال‌ها نقش اولی بازی كرده . شكیبایی در روزهایی كه پركارتر از همیشه به نظر می‌رسد، تنها یك فیلم در جشنواره 2 سال دارد، كه این هم خود نكته جالب توجهی است. شكیبایی در <شب> نقش‌كوتاهی را بر عهده دارد. باید دید این بازیگر توانا در اولین همكاری‌اش با رسول صدرعاملی چه بازی‌ای ارائه كرده است. شكیبایی سال گذشته برای<اتوبوس شب> دیپلم افتخار و البته دوره‌های پیش برای <هامون> و <كیمیا> سیمرغ گرفته است.


محمدرضا فروتن‌

در تداوم تلاش‌های سال‌های اخیرش برای ارائه پرسونایی متفاوت در <كنعان> ساخته مانی حقیقی ظاهر نشد. در نقشی كه می‌گویند او در آن سیمایی متفاوت‌تر از همیشه دارد. او در این فیلم نقش همسر ترانه علیدوستی را ایفا می‌كند. باید دید فروتن كه معمولاً در نقش‌های برون‌گرا درخشیده، در نقش درون‌گرایش در <كنعان> به چه دستاوردهایی دست یافته است؟ او امسال <حس پنهان> را همه در جشنواره دارد. در این فیلم او نقش یك كارخانه‌دار را ایفا می‌كند كه در زندگی‌اش دچار و زمرگی شده است. فروتن كه در سال 77 برای <قرمز> سیمرغ گرفت و دو سال پیش همین جایزه را از بخش بین‌الملل جشنواره برای <به آهستگی> دریافت كرد، از بازیگران شاخص جشنواره امسال است.


رضا كیانیان

سومین تجربه پیاپی‌اش جلوی دوربین بهمن فرمان آرا به گفته خودش متفاوت از آب درآمده است. كیانیان مثل <یك بوس كوچولو> باز هم ایفاگر كاركتری بزرگتر از من خود است. بهمن نامدار نقاش مشهوری است كه زندگی در شهر را رها كرده در طبیعت سكنی‌ گزیده است. كیانیان در <خاك آشنا> برای دومین بار با بابك حمیدیان هم بازی است. همكاری كه هم كیانیان و هم حمیدیان از آن راضی به نظر می‌رسند. كیانیان پیش از این برای بازی در <خانه‌ای روی آب> برنده سیمرغ جشنواره بیستم شده بود. او به غیر از فیلم فرمان آرا امسال <همیشه پای یك زن در میان است> را هم در جشنواره دارد. نقشی دو سكانسی كه گفته می‌شود هیأت بازبینی جشنواره یكی از سكانس‌های بازی او را با اصلاحیه روبرو كرده است.


مهران مدیری‌

بعد از سال‌ها حضور مداوم در تلویزیون به عنوان كارگردان و بازیگر طنزهای شبانه، امسال تصمیم گرفت كه به سینما بیاید. او ابتدا قرار بود در <لبه پرتگاه> بیضایی حضور یابد كه با منتفی شدن تولید این فیلم مدیری نقش كوتاه را در <همیشه پای یك زن در میان است> را برعهده گرفت. در فیلم طنزآمیز كمال تبریزی كه اثری زن محور است مدیری نقش یك وكیل را بازی می‌كند. نقشی كه گویا مدیری در آن حضور متفاوتی دارد. مدیری با این نقش یكی از شانس‌های جدی نامزدی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مكمل است. او همچنین در <دایره زنگی> هم بازی كرده كه هنوز نمایش آن در بخش میهمان جشنواره قطعی نشده است. به هر صورت رویكرد یكی از مهمترین سرگرمی‌سازان تلویزیون در این سال‌ها به سینما، می‌تواند جالب توجه باشد.


جمشید هاشم پور

بازیگری كه هیچگاه در جشنواره فجر به حقش نرسیده و در بهترین حالت شایسته دریافت دیپلم افتخار شناخته شده، امسال یكی از گزینه‌های جدی سیمرغ است. می‌گویند هاشم پور در <استشهادی برای خدا> حضور فوق‌العاده‌ای دارد. نقشی دشوار كه بازیگران بسیاری آن را رد كردند ولی هاشم پور با شرایط سخت تولید فیلم كه در خارج از شهر و در فضایی سرد و برفی فیلمبرداری شد، كنار آمد... هاشم پور كه دقیقا یك دهه است از بازیگر آثار تجاری به هنرپیشه نقش‌های خاص تغییر پرسونا داده، امسال یك فیلم دیگر هم در جشنواره دارد. در <آن مرد آمد> كه فیلمی جنگی است، هاشم پور نقش یك رزمنده را ایفا می‌كند. او با دو فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران، از جمله بازیگرانی است كه از همین حالا‌ می‌توان نامزدی‌اش برای سیمرغ را قطعی دانست.


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات