شبكه‌های تلویزیونی در سال 86، در مجموع با بیش از 200 مورد گاف، اتفاق غیرمنتظره و تازه‌، مواجه بوده‌اند كه اهم این موارد بار دیگر مرور می‌شود.

اهم گاف‌ها، اتفاقات غیرمنتظره و تازه‌های سیما در 12 ماه سال 86 بنا به گزارش‌های ارسالی سرویس تلویزیون ایسنا به شرح ذیل است:** غیرمنتظره‌ها* مجری برنامه‌ی «مژده بده» شبكه سه سیما كه معمولا اجرای برنامه‌های زنده این شبكه را بر عهده دارد، در برنامه سال تحویل دو دست لباس عوض كرد.


*‌ برنامه زنده‌ی «شب شیشه‌یی» سوم اردیبهشت ماه با سوختن ناگهانی یكی از پروژكتورها به هنگام پخش برنامه همراه شد. مجری برنامه كه قصد داشت از این مساله در جهت یادآوری مشكلات یك برنامه زنده تلویزیونی به مخاطبان استفاده كند، اعلام كرد كه تا پایان برنامه هیچ كاری نمی‌توان برای نور استودیو كرد.


* اخبار شبانگاهی شبكه سه سیما 13 آذر ماه اعلام كرد كه آیتمی تحت عنوان «حلقه زندگی» را با همكاری گروه اجتماعی و برای ارایه گزارش‌هایی درباره ازدواج تهیه و پخش می‌كند؛ این بخش خبری پیرو این اعلام، در هفته‌های بعد گزارش مراسم ازدواج یكی از خبرنگاران صداوسیما را به روی آنتن برد كه در آن با برخی از مسوولان كشوری هم صحبت شده بود.


* در سه ماه نخست سال 86 آنتن شبكه‌های تلویزیونی با قطع‌های طولانی همراه بود كه این اتفاق همزمان وقوع طوفان در تهران به اوج خود رسید. وقوع طوفان مهیب در این روز هم‌چنین باعث شد كه برخی مهمانان برنامه‌های زنده از جمله مهمان گفت‌وگوی چهار در ترافیك بماند و دست‌اندركاران این برنامه زنده خبری به گفت‌وگوی تلفنی با مهمانی كه در باد و طوفان گرفتار شده‌است، اكتفا كنند.


*برنامه‌ی زنده «خانه مهر» 29 آبان ماه غذایی اروپای شرقی را در بخش آشپزی آموزش داد؛ در این بخش ناگهان ماهی تابه آتش گرفت و مربی آشپزی كه نتوانست شعله گاز را كم كند با خنده گفت كه به جای غذای اروپایی غذای چینی را آموزش می‌دهیم.


* در پی برخی انتقادات مطرح شده به سریال «ساعت شنی» این مجموعه تلویزیونی هشتم دی ماه به روی آنتن نرفت و بدون اعلام قبلی، برنامه «یك بررسی»‌ با هدف نقد « ساعت شنی» و رفع شبهات ایجاد شده، با حضور دكتر امیدوار رضایی و دكتر رضا پورحسین پخش شد.


* دكتر ولایتی كه در برنامه زنده «دو قدم مانده به صبح» شبكه چهار سیما حاضر شده بود، در پاسخ به پرسش مجری كه به حلقه‌ی دست او اشاره كرده و می‌پرسید «حلقه دستتان است؟!» پاسخ داد كه بله مجددا ازدواج كرده‌است.


* محسن رضایی كه در اسفند ماه امسال در برنامه «ابر و آفتاب» حضور یافته بود، به ناگاه با این پیشنهاد مجری مواجه شد كه بخشی از سكه‌هایی كه قرار است به عنوان جایزه به شركت كنندگان اهداء كنند را متحمل شود. وی كه از پذیرش این پیشنهاد مقابل دوربین زنده مردد بود، از «حاج خانوم» برای هدیه‌ دادن سكه‌ها اجازه گرفت.


* شبكه خبر در یكی از برنامه‌های كارشناسی خود از حضور مهمانی بهره گرفت كه نامزد نمایندگی مجلس بود؛ این در حالی است كه در آن دوره زمانی حضور هر كدام از نامزدهای نمایندگی مجلس در صدا و سیما ممنوع بود.


*‌ مجری برنامه «مردم ایران سلام» در آخرین قسمت از این برنامه كه سه‌شنبه 28 اسفند ماه به روی آنتن رفت، بسیاری از برنامه‌های دیگر شبكه‌ها را الگوبرداری از «مردم ایران سلام» دانست. وی همچنین با اشاره به درخواست‌های مردم برای ادامه این برنامه،اعلام كرد كه بسیاری از مخاطبان، آنها را تهدید كرده‌اند كه اگر برنامه تمام شود، رای نمی‌دهند!

 


*** گاف‌ها
 

* یكی از بازیگران مطرح سینما كه 30 فروردین ماه در برنامه «شب شیشه‌یی» حاضر شده بود، ضمن قدردانی از زحمات آل‌پاچینو، حضور وی در سینمایی «شكسپیر عاشق» را نقطه عطفی در كارنامه این بازیگر عنوان كرد؛ این در حالی است كه آل پاچینو در فیلم «تاجر ونیزی » بازی كرده و در «شكسپیر عاشق» اصلا حضور نداشته است.


* ساعت 19 و 30 دقیقه بیست و نهم فروردین ماه شبكه دو سیما با پخش بخش‌هایی از فیلم «ناخدا خورشید» ناصر تقوایی از این فیلم به عنوان كاری از محمد بزرگ‌نیا یاد كرد.


* برنامه‌ی زنده «شب شیشه‌یی» در اواخر اردیبهشت ماه با حضور حمید گودرزی به روی آنتن رفت. مجری این برنامه زنده كه درباره عشق‌های دختر و پسری صحبت می‌كرد برای اشاره به عنوان فارسی چنین روابطی از كلمه تینیجر استفاده كرد(!) او كه بلافاصله متوجه اشتباه خود شد از آن به عنوان گاف بزرگ یاد كرد.


* سیدحسن خمینی كه 13 خرداد ماه در برنامه‌ی «فوق‌العاده» حاضر شده بود، در پاسخ به اظهارات مجری كه از وی خواسته بود «آنان را از بركه‌ جاری معلوماتشان سیراب كند» متذكر شد كه حتما منظورش «جوی جاری» بوده است؛چرا كه «بركه» جای ثابتی است و جاری نمی‌شود!


* برنامه‌ی «مردم ایران سلام» 17خرداد ماه با حضور حجت‌الاسلام قرائتی به روی آنتن رفت؛ او در پاسخ به پرسش مجری درباره این كه كدام فرزندش را بیشتر دوست دارد، متذكر شد كه صدا و سیما نباید چنین پرسش‌های فتنه برانگیزی را مطرح كند.


*هاشم چاووشی، بازیگر سریال «باجناق‌ها» 18 تیرماه در مسابقه زنده «ساعت‌ها» با اجرای اقبال واحدی شركت كرد و به دلیل این كه عینك نداشت،‌ پاسخ سوالات را اشتباه جواب می‌داد. این مسابقه تلویزیونی همچنین در این روز با پرداختن به استان آذربایجان شرقی، با یكی از شاعران این استان ارتباط تلفنی برقرار كرد كه وی در ابتدا به شنوندگان(!) برنامه سلام كرد و بی‌توجه به تصویری كه او را به شركت در مسابقه فرامی‌خواند،‌ شروع به خواندن یكی از اشعارش كرد.


* ساعت 20 و 45 دقیقه دوم مرداد ماه و در شرایطی كه شبكه‌ها در ساعات شلوغی مخاطب قرار دارند، 4 شبكه خبر، اول، تهران و چهار سیما به طور هم زمان برنامه‌های زنده و گفت و گو محور خود را به روی آنتن فرستادند. در این روز برنامه‌های «پرتو»، «بدون حاشیه»، «45 دقیقه» و «تهران امروز» در كنار یك فیلم رزمی از شبكه دو پخش شدند.


* برنامه‌ی زنده «مردم ایران سلام» ، 13 مرداد ماه موضوع سهمیه بندی بنزین را بررسی می‌كرد كه به ناگاه برنامه قطع شد و در ادامه مجریان برنامه از مخاطبان خود خواستند كه این موضوع را فراموش كنند؛ این برنامه در روز بعد با پیام‌های كوتاهی همراه بود كه مردم در آن اعلام كرده بودند كه دربرنامه‌ی «مردم ایران سلام» مطالب سانسورمی‌شود.


* 14 شهریورماه به دلیل آن چه به عنوان عدم هماهنگی میان تولید و پخش شبكه سه سیما عنوان شده بود، دو مهمان (رییس دانشگاه پیام نور و رییس دانشگاه جامع علمی - كاربردی) به برنامه «كوله پشتی» دعوت شدند كه با عذرخواهی مجری زمان برنامه، میان این دو تقسیم شد.


*‌ در برنامه «نود» كه 26 شهریور ماه بر روی آنتن رفت، در حالی كه عادل فردوسی‌پور خداحافظی كرده بود، به ناگاه یكی از تصویربرداران مقابل دوربین آمد و همراه با موسیقی برنامه شروع به انجام حركات موزون كرد. البته كارگردان تلویزیونی به سرعت این تصویر را قطع كرد. این برنامه زنده هم‌چنین 28 آبان ماه در بخشی با صدای انفجارهمراه بود كه خنده مهمان و مجری را در پی داشت.


* 4 مهرماه در حالی كه 20 دقیقه به اذان صبح باقی مانده بود، مجری برنامه ویژه سحر شبكه اول اعلام كرد كه یك دقیقه به اذان صبح باقی مانده است؛ وی كه از این اشتباه خود دست پاچه شده بود، به سرعت آن را اصلاح و از بییندگان عذرخواهی كرد؛ مجری این برنامه هم‌چنین اشتباهات مجری را جزء لاینفك برنامه‌های زنده تلویزیون دانست.


* مجری برنامه «وقت مسابقه» شبكه سه در حالی كه روزهای 17 و 18 دی ماه به علت بارش برف سنگین تعطیل اعلام شده بود بینندگان را به رفتن به سفر دعوت كرد. او كه از سوی اتاق فرمان متوجه اشتباه خود شده بود، خطاب به بینندگان اعلام كرد كه اشتباه كرده و نباید در این روزها به سفر بروند.


* 24 دی ماه گوینده بخش خبری ساعت 9و30 دقیقه صبح، اخبار را بدون این كه متن خبر اول را در اختیار داشته باشد، آغاز كرد، او كه از این مساله دست‌پاچه شده‌بود، در مقابل چشم بینندگان متن خبر را دریافت كرد و از آنان خواست به خبری كه هم اینك به دستش رسیده توجه كنند.


* چهارشنبه 17 بهمن ماه شبكه‌ی خبر زودتر از موعد مقرر اذان مغرب را پخش كرد. این شبكه كه درصدد جبران اشتباه خود برآمده بود مجبور شد بار دیگر اذان را برای بینندگان پخش كند.


*گوینده شبكه خبر سوم اسفند ماه ساعت 19 و 30 دقیقه در حالی كه در حال خواندن خبر بود، یك نفر از مقابل دوربین رد شد. این گوینده كه از این اتفاق گیج و دستپاچه شده بود با مكث چند لحظه‌یی شروع به خواندن ادامه خبر كرد كه آن فرد بار دیگر از مقابل دوربین رد شد.


* 23 اسفند ماه پس از پایان برنامه‌های شبكه آموزش سرود ملی به روی آنتن رفت. این در حالی است كه سرود ملی به ناگاه قطع شد و برنامه‌های شبكه العالم پخش شد. پس از آن آنتن شبكه العالم بار دیگر قطع شد و پخش سرود ملی ادامه یافت.

 


*** تازه‌ها


* مجری برنامه «كوله پشتی» 20 تیر ماه مردم را به فشار وارد كردن بر سازمان صداوسیما برای پخش بخش‌های ممنوعه برنامه دعوت كرد و افزود« در خود صداوسیما علیه سازمان حرف می‌زنیم»؛ وی چند هفته بعد، در پی برخی رفتارها و پرسش ها با میهمانان برنامه، جای خود را به مجری دیگری داد.


* فیلم سینمایی «خیلی دور، خیلی نزدیك» كه با حذف كمتری نسبت به زمانی كه از شبكه اول پخش شد، در قالب «صدفیلم» شبكه سه به نمایش درآمد، با حذف پلان‌های انتهایی به دلیل كمبود وقت و پخش سریال مواجه شد. این مساله كه با اعتراض كارگردان همراه بود، مسؤولان شبكه سه سیما را شنبه 30 تیرماه بارها بر آن داشت تا با پخش زیرنویس به عذرخواهی از سازندگان این فیلم اقدام كرده و ساخته رضا میركریمی را برای دومین بار روی آنتن ببرند.


* برنامه‌ی «كوله‌پشتی» 30 تیرماه با موضوع طرح امنیت ملی و با حضور سردار رادان به روی آنتن رفت. مجری این برنامه كه مطمئن بود مدیر شبكه‌اش برنامه را می‌بیند، روی آنتن زنده از او درخواست كرد 10 دقیقه به زمان برنامه اضافه كند كه به سرعت مورد قبول واقع شد. در ادامه این قسمت، 10 دقیقه دیگر نیز از سوی مدیر شبكه سه و بدون درخواست مجری به برنامه اضافه شد.


*از زمستان امسال و همزمان با پخش سریالهایی چون «روزگار قریب» و «شهریار» سیما فیلم به هنگام پخش تولیدات خود از شبكه‌های تلویزیونی، آرم این مركز را در سمت راست و پایین صفحه تلویزیون قرار می‌دهد.


* با به روی آنتن رفتن سریال «شهریار»‌، تلویزیون برای نخستین بار مجموعه‌یی را از یك شبكه پخش و آن را از شبكه‌یی دیگر نیز تكرار كرد. بر این اساس هر قسمت از مجموعه «شهریار» 3 بار در هفته (2 بار از شبكه دو و یك بار از شبكه چهار) به روی آنتن رفت. همچنین با آغاز پخش «حلقه سبز» به كارگردانی ابراهیم حاتمی كیا، برای نخستین بار یك سریال دو بار در هفته تكرار شد؛ البته پس از مدتی پخش این سریال به روال معمول یك بار پخش و یك بار تكرار هر قسمت تبدیل شد.


* آبان ماه امسال سریال «مدارصفر درجه» شبكه اول در قالب گفت و گوی ویژه خبری شبكه دو سیما به نقد و بررسی سیاسی گذاشته شد. بر این اساس برای نخستین بار بود كه سریالی از تولیدات یك شبكه در شبكه‌ای دیگر تخصصی بررسی می‌شد.


* دو تن از عوامل برنامه «نشانی» رادیو جوان، 22 آذر ماه در برنامه 45 دقیقه شبكه خبر حضور یافتند و بدین ترتیب از مدیران این دو شبكه به عنوان نخستین مدیران تعاملی صدا و سیما یاد شد. در این برنامه همچنین خواهر خواندگی دو رسانه رادیو و تلویزیون اعلام شد.


* در سال جاری شبكه‌های تلویزیونی پخش تیزر سریال‌های شبكه‌های دیگر را در دستور كار قرار دادند؛ همچنین سریال‌های تولید شده در یك شبكه‌ از شبكه‌ای دیگر پخش شد.


* شبكه دو سیما، چهارشنبه 19 شهریور ماه در اقدامی جدید، برای پخش فیلمی رزمی و خشن نیز از زیرنویس هشدار دهنده استفاده و اعلام كرد كه بهتر است كودكان به تماشای این فیلم ننشینند. این اتفاق همچنین در سال گذشته برای پخش فیلمهای ترسناك نیز رخ داد.


* از اواسط پخش سریال «یك مشت پر عقاب»‌ ، احمد ‌آقالو در كنار پرویز پورحسینی به عنوان بازیگر نقش « سرمدی » معرفی شد. این اتفاق كه بدون آمادگی قبلی بینندگان رخ داده بود، باعث شد كه حتی در یك قسمت هم پرویز پورحسینی و هم احمد آقالو همزمان نقش سرمدی را بازی كنند.


* مجری ویژه برنامه «بوی عیدی» شبكه تهران كه در ایام نوروز با ظاهری متفاوت مقابل دوربین ظاهر شده بود به خاطر این ظاهر از بینندگان تلویزیونی عذرخواهی كرد.


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic