جمعه 3 خرداد 1387  03:05 ق.ظ

 

ما فقط ظاهر پرستیم . . .
مثل اینكه تبعات طرح "امنیت اجتماعی" دارد به دانشگاهها هم نفوذ می كند!...چند صباحی ست(بعد از گرم شدن هوا)...پوشیدن هر گونه تی شرت(آستین كوتاه و آستین بلند) در دانشگاه ما ممنوع شده است.كارهایی كه عمدتا با هدف "فرهنگی" انجام می شوند ولی عملا اتفاق خاصی نمی افتد.

شهری ما در آن دانشگاه می رویم(و زندگی می كنیم...) جزو مناطق گرمسیری كشور محسوب می شود و بهار و تابستان گرم و خشك در آب و هوای اینجا حكومت می كند.به هر ترتیب وقتی هوا گرم می شود لباس ها هم كمتر می شود و این هیچ تعجبی ندارد ولی تعجب از آنجا آغاز می شود كه طرح برخورد با لباس های نامناسب بدون هیچ منطقی در اینجا دنبال می شود.چندی پیش جلسه پرسش و پاسخ با هیئت رئیسه دانشگاه آزاد عمدتا حول همین موضوع(برخورد با لباس های نامناسب) چرخید و كار به جاهای باریك كشیده شد.مسئول فرهنگی!!! دانشگاه(كه از قشر روحانیت هم هستند) با این منطق كه لباس باید مناسب باشد و ما اگر فلان لباس را ببینیم برخورد می كنیم ...اعتراض شدید دانشجویان را برانگیخت.حالا قضیه این طرح چیست؟ قرار بر این شده است كه "فقط" با "تی شرت" آستین كوتاه و آستین بلند برخورد شود و بقیه اگر پیراهن آستین كوتاه و تنگ و كوتاه پوشیدند هیچ مشكلی وجود ندارد...(پیدا كنید منطق داستان را!!!)

اما مشكل این گونه برخورد ها چیست؟ چرا هیچ گاه این طرح های به ظاهر فرهنگی به ثمر ننشسته اند؟ چرا نسل جوان به رغم تمام محدودیت هایی كه ایجاد می شود باز هم در مقابل این گونه طرح ها مقاومت می كنند؟

هیچ كس لباس نامناسب را در دانشگاه نمی پسندد...این یك حرف منطقی ست اما چه كسی تعیین می كند كه لباس نامناسب چیست؟ امروز كه با تی شرت دانشگاه رفته بودم(آستین كوتاه و قدبلند) حراست دانشگاه به تبعیت از همان كار فرهنگی جلوی ما را گرفتند و گفتند كه لباس شما نامناسب است...واقعا چه كسی تعیین كننده است؟ آیا تی شرت هایی كه روی آنها  عمدتا این جمله نامناسب(Fcuk) نوشته شد...تنگ و كوتاه است....با دیگر تی شرت ها فرقی نمی كند؟ نكند اینجا هم باید تر و خشك با هم بسوزند یا همه ما برویم در این گرمای 35 درجه پیراهن آستین بلند بپوشیم؟...منكر آدم هایی نیستم كه با پوشش نامناسب به دانشگاه می آیند و مدل موهایی عجیب و غریب دارند...باید با آنها برخورد شود ولی چگونه؟ فقط با جلوگیری و تحكم؟ فقط با افعال امری؟ به "فقط" خیلی توجه كنید....

هزاران بار این جمله را تكرار كرده ام كه ما "عرضه فرهنگی" نداریم.یعنی چیزی از فرهنگمان را نداریم كه عرضه كنیم یا شاید هم نمی خواهیم كه عرضه كنیم.بحث پوشش 2 جنبه دارد.شخصی و اجتماعی...در نهادی اجتماعی مثل دانشگاه باید وزنه دومی(یعنی همان بعد اجتماعی پوشش) سنگین تر باشد و در این شكی نیست.خب این موضوع را اینجا نگه دارید...نگاهتان را بچرخانید....دانشگاه...در این باره چه كاری انجام داده است؟ آیا دانشگاه كه به قول حضرت امام(ره) مركز همه چیز است....واقعا مركز همه چیز است؟ اگر هست پس چرا حداقل همین كار ساده را نمی تواند انجام دهد؟ چرا نمی تواند همزمان با اجتماعی بودنش ...فرهنگی بودن خودش را هم ثابت كند؟ یكی از روسای همین دانشگاه ما با طرح حجاب برای خانمها بدین شكل كه "چادر ملی" چادر سنتی" مانتوی بلند" وارد این كارزار شد...ولی خب كسی محل به این طرح نگذاشت....! چرا فقط با زور می خواهیم چیزی را بفهمانیم...چرا طرح ها باید با زور حراست و غیره انجام شوند نه با شوق دانشجویان؟...همه اینها دلیل دارد....دلیل آن این است كه این گونه طرح ها 2 مشكل دارند...اولا اینكه "زوری" هستند و دوما اینكه "جذاب و متنوع" نیستند...باور كنید اگر كسی بتواند این 2 مشكل را حل كند باید به او لقب "سوپرمن" بدهیم!!!

تا به حال چندین طرح درباره حجاب اسلامی...مد اسلامی و... در مجلس تصویب و به بایگانی منتقل شده اند!!! چرا هیچ كس یا همین مسئولان به ظاهر فرهنگی نمی خواهد این طرح ها را اجرا كند؟ چرا همه در تابستان یادشان می آید كه مد اسلامی هم هست!!!؟؟ همین مسئول فرهنگی دانشگاه ما كه به گفته خودشان فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی هستند و با كمیسیون حقوق بشر همكاری می كنند....!!....چرا نمی توانند در جذب جوانان موفق باشند؟ چرا طرح های فرهنگی فقط دارند خاك می خورند؟....فكر می كنم باید حداقل تا اینجا منظور من رو درباره عرضه فرهنگی فهمیده باشید....

 

چرا تیتر بالا را زدم؟ دلیل آن این است كه ما فقط می خواهیم ظاهر را درست كنیم و به باطن هیچ كاری نداریم....مسئولان فرهنگی دانشگاه فقط می خواهند دانشجویان ظاهر خود را حفظ كنند تا بعدا به مقامات بالاتر پز همین اقدامات فرهنگی شان!! را بدهند....قطعا غیر از این نیست....حالا خیلی از شما بعد از خواندن این مطلب ممكن است فكر كنید كه من دارم به آنان توهین می كنم....برداشت شما مال خودتان....ولی من فقط دارم یك تلنگر می زنم....تلنگر می زنم تا بعضی ها بفهمند كه ما داریم به كجا می رویم.....ما فقط داریم جاده ظاهر پرستی مان را طی می كنیم و دیگر هیچ!!!


اگر به عنوان مثال یك دانشجو بخواهد در دانشگاه فساد كند(حالا از هر نوع كه شما فكرش را می كنید) ...آیا این دانشجو با پوشیدن پیراهن آستین بلند سر به صلاح میشود؟ آیا فساد كم می شود؟ آیا نیت ها تغییر می كند؟ ...كاش ساده بودم و این حرف ها را بی دلیل و منطق باور می كردم....باور می كردم كه می توان با تغییر ظاهر... باطن را هم تغییر داد.....اما نمی توانم....گوسفند نیستم!...باورم نمی شود....یكی مرا ساده كند....

لطفا كمی علف !!!

 


آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic