پنجشنبه 9 خرداد 1387  05:05 ق.ظ

 

چگونه به صنعت موسیقی مان كمك كنیم؟ . . .


فریدون به همراه بهنام و بهروز صفاریان
عکس ها تزیینی است

 

همه می دانند كه خریدن CD اورژینال یك آلبوم موسیقی به مراتب بهتر،اخلاقی تر و اقتصادی تر ... از دانلود كردن آن از سایت های مختلف موسیقی ست.

چندی پیش و در انتهای سال 1386 و همزمانی انتشار آلبوم "شبح" از بهنام صفاریان...در به در دنبال كاست و CD این آلبوم بودم.اما عرضه نادرست و نامنظم این آلبوم باعث شد كه ما هم همان كار غیر اخلاقی یعنی دانلود آلبوم از روی اینترنت را انجام بدهیم*.(كاست وCD این آلبوم بعد از نوروز 87 به اینجا رسید!!).قطعا هیچ هنرمندی دوست ندارد ضرر كند و دوست دارد كه همگان اگر می خواهند آْلبوم او را گوش كنند ...اقدام به خرید رایت اصلی آلبوم كنند و دست به چنین كارهایی نزنند.

اگر من...یك نگاه ساده داشته باشم كه چرا این كار انجام می شود و اصلا هم خیالی نیست!!! چند علت دارد...

 

 

1- آلبوم های موسیقی به خوبی در تمام كشور پخش نمی شوند.این عامل بزرگترین مشكل كپی رایت آلبوم های موسیقی ست.حتی خوده خوانندگان و شركت های موسیقی هم به این امر معترف اند.به طور مثال از 15 اسفند تا 15 فروردین باربری در كشور تعطیل می شود!!! خب این چه معنی می دهد؟ یعنی ما بهترین فرصت و موقعیت برای فروش آلبوم های موسیقی را عملا از دست می دهیم.آلبوم 85 از بنیامین كه در نزدیكی عید سال 1385 عرضه شد یك استثنا بود و كسی از نحوه عرضه آن اطلاع چندانی ندارد.چون این آلبوم در بهترین زمان ممكن به بازار آمد و فروش خیره كننده ای داشت.نمی خواهم مقایسه كنم ولی به نظر من اگر آلبوم "شبح" بهنام صفاریان هم در همین زمان و موقعیت به بازار می آمد بیشتر می توانست مورد توجه قرار بگیرد.به هر حال هر چه باشد مسافرت های نوروزی یك بخش موسیقی را هم همیشه با خود دارد.(ضبط ماشین ها را كه فراموش نكرده اید؟)

 

 

2-شركت های موسیقی رسانه تبلیغ ندارند. این هم یكی از بزرگترین مشكلات موسیقی در ایران است.اینجا نه صدا و سیما و نه رادیو و نه هیچ رسانه دیگری آلبوم های "مجاز" موسیقی را تبلیغ نمی كنند.حتی پول هم آنها را وسوسه نمی كند چون ایراد از جای دیگری ست.صدا و سیما یك سری خواننده "مورد اعتماد" دارد كه می تواند روز و شب برای آنها تبلیغ كند...آهنگ هایشان را مرتبا پخش كند....اگر اسم این عمل را رانت نگذاریم پس چه بگذاریم؟ یك عده خاص فقط می توانند از امكانات صدا و سیمای دولتی استفاده كنند و بقیه باید بروند . . .

صدا و سیمای خصوصی هم كه در ایران طبق قانون ممنوع است....پس چه باید كرد؟

رادیو هم زیاد فرقی با تلویزیون ندارد....رادیو جوان هم از این امر استثنا نیست....چون كلا موسیقی بحث خطرناكی در این نهاد است.هر كس سلیقه خودش را اعمال می كند و اصلا مهم نیست كه سلیقه آن شخص چقدر به سلایق مردم و به موسیقی فاخر نزدیك است . . .

 

اگر خدای نكرده خواننده بخواهد كارش را در تلویزیون های آن ور آب هم پخش كند كه دیگر . . . ممنوع الفعالیت و دیگر هیچ....به همین سادگی....


دست خواننده ها...موسیقیدانان و شركت های موسیقی برای تبلیغ آثارشان خیلی خیلی بسته است و این اصلا اتفاق خوبی نیست چون به تدریج با كمرنگ شدن نقش شركت های موسیقی و احتمالا ورشكستی شان شاهد از بین رفتن موسیقی فاخر و.... خواهیم بود.

 

"شبح" با عرضه نامناسب خود فروش خیره كننده ای نداشت

 

اما این میان چگونه می توان مردم را به خریدن رایت اصلی و قانونی ترغیب كرد؟ CD اورژینال بیشتر آلبوم های موسیقی 1000 تومان بیشتر نیست...خب اگر كسی بخواهد هزینه اینترنت و تلفن را حساب كند قطعا دنبال دانلود تراك های صوتی از اینترنت نمی رود...اگر هم بخواهد از بازار تهیه كند ...500 تومان است كه به نظر من ارزش ندارد آدم نسخه اصلی كه فقط 500 تومان گران تر است را با نسخه غیر اصلی عوض كند.

 

پیشنهاد:

 

رایت های اصلی آلبوم های موسیقی(CD,VCD,DVD) جذاب تر شوند......چگونه؟

 

اگر توجه كرده باشید جدیدا بیشتر آلبوم های موسیقی كه به صورت لوح فشرده عرضه می شوند همراه با یك یا بیش از یك كلیپ تصویری موسیقی همان آلبوم هستند.خب این ایده بسیار جذابی است.ولی اگر كلیپ های دیگری هم همراه این آلبوم های صوتی عرضه شوند خیلی جذاب تر می شود.

 

مثلا(از نظر من) یك خواننده مثلا نحوه خواندن یا نحوه آهنگسازی یكی از همان آهنگ هایی را كه خوانده است در قالب یك كار تصویری در همان آلبوم بگنجاند خیلی چیز جذابی از كار در میآید.مثلا در نظر بگیرید كه بهنام صفاریان چگونه آهنگ "اشتباه بود" را می خواند...یا مثلا بنیامین آهنگ "لكنت" یا "ترانه واژه" را چگونه می خواند. . . .

یا مثلا چیز های دیگر.....

 

این فقط یك ایده است كه به ذهن من رسیده است  شاید در ذهن شما هم ایده هایی باشد برای بهتر شدن،جذاب شدن و....اگر ایده ای داشتید دریغ نكنید و كامنت بگذارید....


--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

پی نوشت(1): با اینكه آْلبوم چهارم آریان در اینترنت و با وفور نعمت!! عرضه شده است هنوز آن را دانلود نكرده ام چون قرار است CD,DVD,VCD شان چند روز دیگر اینجا باشد پس من رایت غیرقانونی نمی خرم...چرا باید به هنر مندان كشورم ضربه بزنم؟ . . . اقتصادی تر هم هست....

 

 

*چندی پیش به بهنام صفاریان ایمیل زدم و ایشان هم با متانت جواب كاملی به ایمیل من دادند....من در ایمیلم اشاره ای نكرده بودم كه آلبوم "شبح" را ابتدا غیر قانونی دانلود كردم.... فكر می كنید اگر بهنام صفاریان وبلاگ مرا بخواند(آدرس وبلاگم در امضای ایمیلم هست) و بداند كه من آلبومش را غیر قانونی دانلود و گوش كردم ....چه عكس العملی نشان می دهد؟ آیا ناراحت می شود؟ آیا حق را به من می دهد؟ آیا . . .


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات