چهارشنبه 26 تیر 1387  07:07 ق.ظ

 

"شب انتظار" و یغما و ترانه هایش

عكس از سایت یغما گلرویی

 

حتما باید تا به حال ترك "شب انتظار" را در آلبوم "شبح" با صدای بهنام صفاریان شنیده باشید.ترانه ای از یغما گلرویی كه وجهی اعتراضی-اجتماعی دارد.


یغما ترانه های اجتماعی بسیاری سروده است و ترانه های او برای سیاوش قمیشی گواهی بر این مدعاست.اما نكته ای كه همیشه ذهن مرا به خود مشغول كرده است؛ جان مایه ترانه های اجتماعی ترانه سراهاست.افشین یداللهی ید طولایی در سرودن ترانه های اجتماعی دارد.او به مانند یك مصلح اجتماعی در ترانه هایش اشاره به بدی های روزگار و آدمها و...می كند و همگان را به بهتر شدن و "آدم" شدن دعوت می كند.اما ترانه های یغما چنین نیست.سبكی متفاوت از همین جنس است.در تمام ترانه های(اجتماعی) یغما یك اعتراض و یك منجی نهفته است.یغما در ترانه هایش به "تو" اشارات فراوانی دارد اما افشین یداللهی اینچنین نیست.او اعتراضی آرام و نصیحت گو دارد و كمتر به چالش می پردازد؛همچنین او در ترانه هایش به یك منجی اشاره نمی كند.او آدم ها را منجی خودشان می داند.

اما دلیل اینكه می گویم در ترانه های یغما یك "منجی" نهفته است به ترانه های او در این چند سال بر می گردد.

 

ترانه "شب انتظار" را با "تصور كن" مقایسه كنید:

 

""شب انتظار من خالی از حسرت و امیده.........خیلی وقته كه ترانه حتی خوابتو ندیده""

 

""تصور كن اگه حتی تصور كردنش سخته.....جهانی كه هر انسانی تو اوون خوشبخته خوشبخته""

 

 شاید دیگر نتوانید ترانه ای مثل "تصور كن" بشنوید/تصویر از اتفاق نو

 

زبان این 2 ترانه تقریبا یكی ست.هر دو یك حرف را می رسانند ولی "شب انتظار" كمی اعتراضی تر است...مثل "تصور كن" بعد و زبانی جهانی ندارد.

"تصور كن" تو را به خیال و تصور برای دنیایی بهتر دعوت می كند ولی شب انتظار خیالی نیست...تصور نیست...این ترانه می گوید تو باید اعتراض كنی...باید و باید...

 

 

 

اما . . .

 

سوالاتی كه باید از یغما پرسید...


صحنه ای از كلیپ شب انتظار به كارگردانی امیر مقیمی

 

آیا "شب انتظار" ...شبِ انتظار برای صبح آزادی ست؟ چرا خالی از "حسرت و امید"؟ چرا 2 معنای متضاد در كنار هم قرار گرفته اند...خیلی راحت میشود سیاه نمایی كرد و حسرت را جایگزین امید كرد...اما چرا چنین نیست؟

 

بیت سوم با "اما" شروع می شود..پس مشخص است كه در 2 بیت قبل یغما منظوری را رسانده كه حالا می خواهد یا عقب نشینی یا آن را تقلیل دهد...این "اما" برای چیست؟

 

مصرع بعدی ترانه را خوب گوش كنید...نمی دانم ولی تعبیر جالبی دارد...

"پایان عمر این صداست ...تو رو ندیدن" . . . صدا=دیدن؟  چیدن واژه در ترانه خیلی مهم است...تعابیر را زیباتر می رساند.مثلا می توان چنین برداشتی كرد: در پایان عمر این صدا كه برای تو می خواند...امیدی برای دیدن تو نیست و صدای من هم خاموش می شود...

"رو همه دقیقه هام غبار اسم تو نشسته"....این "تو" آیا آزادی ست؟ بغضی قدیمی كه در حنجره مان میشكند...؟

شب انتظار برخلاف نظراتی كه تا به امروز شنیده ام ترانه بسیار خوبیست.

 

آیا "تو" در ترانه "تصور كن" با "تو" در ترانه "شب انتظار" یكی ست؟

آیا این "تو" یعنی ما؟ یعنی یك شخص؟


مصرع آخر "تصور كن" را بخوانید:

 

بدون مرز و محدوده.....وطن یعنی همه دنیا

تصور كن "تو" میتونی..بشی تعبیر این رویا

 

-یادم می آید هنگان انتشار آلبوم سیاوش قمیشی كه این ترانه در آن قرار داشت...همگان به این باور رسیده بودند كه یغما و سیاوش این ترانه را برای حضرت ولی عصر(عج) سروده و خوانده اند.البته عشق حد و مرزی ندارد و می توان برداشت های مختلفی از آن كرد.مثل برداشت هایی كه از ترانه "دنیا دیگه مثل تو نداره" فرید احمدی و بنیامین بهادری در زمان عرضه آلبوم "85" شد یا در همین نزدیكی كه بخش خبری 20:30 روی گزارشی از كامران نجف زاده درباره نوه دار شدن بازنشسته ها همین آهنگ را گذاشته بود!!


ترانه فرید احمدی هم یك "تو" دارد ...

 

----------------------------------------------

پس نوشت در همین رابطه:

 

شاید به خاطر نیاورید...اشكان رحیمی ترانه سرای موفق اوایل دهه هشتاد خودمان است.خیلی وقت است از او هیچ ترانه ای را در هیچ كجا نمی بینیم و نمی شنویم. شاید به خاطر نیاورید ولی اشكان برای خیلی ها ترانه گفته است...ترانه هایی كه قابل تامل و ارزشی هستند.

اشكان در آلبوم اول بهنام صفاریان (دورنگی) ترانه ای را به نام "اشاره" گفته بود كه اگر به آرشیو موسیقی تان سر بزنید و آلبوم دورنگی را دوباره گوش كنید حتما توجه تان را جلب خواهد كرد.در آلبوم "سیم آخر" حسین صالحی(شهریار) هم ترانه زیبای جزیره متعلق به اوست.

از فرهاد مهرآوا و پویا صمیمی هم كه به ترتیب ترانه های "هم آشیون" و "قفس" را برای بهنام در آلبوم دورنگی سرودند خبری نیست . . .

 

مطلب قبلی من درباره یغما و ترانه هایش


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات