سه شنبه 15 مرداد 1387  05:08 ق.ظ

 

چرا آنها تخریب نمی شوند؟

پوستر فیلم "گانگستر آمریکایی" ساخته ریدلی اسکات/عکس تزیینی است

 

تا به حال چند فیلم آمریكایی-هالیوودی دیده اید؟ حتما خواهید گفت به اندازه تمام موهای سرتان!!!(البته اگر كچل نباشید!!!)...

تا به حال چند فیلم جنایی-پلیسی دیده اید؟...تا به حال چند فیلم "ضد جنگ" دیده اید؟...

همه این سوالها را برای این پرسیدم تا بدانم كه شما چند بار پلیس و ارتش آمریكا را در نماد شرور،رشوه گیر و فاسد دیده اید؟

چند وقت پیش فیلمی از یكی از شبكه های تلویزیونی پخش شد به نام "موبایل"...فیلم درباره گروگانگیری یك زن توسط یك باند حرفه ای بود و در این میان یك پسر جوان هم با یك تماس تلفنی از طریق موبایل از این واقعه آگاه می شود.


در میانه های فیلم كه پای پلیس وسط می آید ما شاهد 2 چهره متفاوت از پلیس آمریكا هستیم...پلیسی كه وظیفه شناس است و می خواهد هر طور كه شده با سرنخ هایی كه به دست آورده است پیگیر ماجرا شده و گروگان را نجات دهد.

در طرف دیگر اما چهره متفاوت و متضادی از پلیس آمریكا می بینیم.یك پلیس كه با باند گروگان گیران ارتباط دارد و تمامی عملیات های پلیس،علیه آنها را به گوش دوستان خلافكارش می رساند و حتی بی سیم پلیس را در اختیارشان می گذارد.


این تصویر از نماد پلیس ،چیز جدیدی نیست و تا به حال شاید انواع آن را در نمونه ها و كاركترهای مختلف دیده باشید.گرچه بیشترین و بهترین فیلم های پلیسی-جنایی دنیا از تركیب یك پلیس و یك خلافكار  ساخته می شوند و مورد استقبال فراوان قرار می گیرند(مانند مخمصه با بازی درخشان آل پاچینو و رابرت دنیرو)...اما این فرمول در هالیوود همیشگی نیست.دستمایه قرار گرفتن خلافكار در مقابل پلیس یك فرمول ثابت است كه در قالب های متعدد ارائه می شود اما حضور پلیس در مقابل پلیس كمی به نظر ما(ایرانی ها) نامعقول است.البته این دید را ممكن همگان نداشته باشند به طوری كه اگر بخواهیم با یك ایدئولوژی ثابت نگاه كنیم باید تمامی مردمان آمریكا و نظام اجتماعی شان را فسادانگیز بخوانیم.

 

تصویر پلیس در مقابل پلیس یك داستان سر راست و خطی در همه جای جهان است ولی اگر كمی فكر كنیم می بینیم كه حتی در یك داستان پلیسی-جنایی خودمان یك تصویر ساده از این تقابل را ندیده ایم.داستان های پلیسی ما اصلا این را نمی پسندند و این جای تعجب است.

سابقا می شنیدیم كه پلیس باید اقتدار داشته باشد و اگر فساد پلیس نشان داده شود باعث بی اعتمادی و قانون گریزی مردم عامه می شود.اما اینجا یك سوال پیش می آید:

 

چرا در آمریكا كه این همه تصویر تقابل پلیس با پلیس نشان داده می شود، آیا آنجا هم چنین تفكری حاكم است كه اگر پلیس مفسد نشان داده شود مردم قانون گریز می شوند؟ آیا تمام مردم غرب كه به وضوح در تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی شان این موضوع را می بینند...همگی قانون گریزند؟ به پلیس كشورشان بی اعتمادند؟

 

ما عادت داریم هنوز كاری را انجام داده عواقب بد آن را تصویر ذهنی خودمان و همه می كنیم و همگان را از این كار بر حذر می داریم.

محمد باقر قالیباف در هنگامی كه فرمانده نیروی انتظامی بود با تاسیس مركز ناجی هنر و حمایت گسترده از هنرمندان و ارائه تصویر مقتدر از پلیس ...دید عموم جامعه به نیروی انتظامی را عوض كرد و توانست یك چهره جدید از پلیس بسازد كه انصافا جای تقدیر دارد.اما آقای قالیباف هنوز اعتقاد ندارد كه اشتباهات(نه فسادها) پلیس نشان داده شود.او همچنان اعتقاد دارد كه اقتدار پلیس نباید مورد هتك حرمت قرار گیرد.عقیده ایشان محترم ولی با نشان ندادن چیزی عوض نمی شود.شما نگاه كنید...در فیلمی مثل "دشمن ملت" بالاترین سازمان اطلاعاتی آمریكا(اشلون) سوژه فیلمسازان می شود و حتی آنها حق دارند یكی از مسئولین سازمان را مفسد نشان دهند.تنها دخالت سازمان اشلون این است كه نباید كلیت سازمان متبوع شان زیر سوال رود و فیلمساز می تواند یكی از مسئولان این سازمان را مفسد نشان دهد.

 

اگر به دید دیگری نگاه كنیم می بینیم كه همچنان ارتش آمریكا(كه مرتبا در فیلم های ضد جنگ كوبیده شده است)،پلیس آمریكا،دستگاهای اطلاعاتی-امنیتی این كشور همچنان مظهر اقتدار این كشور هستند و دید مردم آمریكا نسبت به آنها تغییری نكرده است.آنها به پلیس خودشان اعتماد دارند و باوركردنی نیست كه اگر به طور مثال فردی از داخل سینمایی بیرون بیاید و فیلمی در رابطه با فساد ماموران پلیس یا اطلاعاتی ببیند و در همان موقع اعتماد خود را كاملا نسبت به "اقتدار كشورش" از دست بدهد.درست است كه وقتی ما شناختی نسبت یك كشور یا جامعه نداشته باشیم ...تصویر هایی كه از آن جامعه می آید(مثل موسیقی،سینما و...) ملكه ذهن ما از همان جامعه می شود ولی در شرایطی كه جوامع با خصوصیات یكدیگر آشنا باشند...تصاویر فقط حكم همان فیلم و سرگرمی و داستان را دارند و نمی توان قبول كرد كه با نشان دادن فساد یك مامور دولتی ...باید تصور كرد كه تمامی آن نظام از بالا به پایین همگان دچار فسادند.

بیاییم كمی منطقی تر و حساب شده تر نگاه كنیم.

تصویر خودمان را كامل كنیم تا دیگران برایمان نقاشی نكشند.

ایرانمان را طوری تصویر كنیم كه كسی جرات نكند فیلم 300 را به عنوان خوراك فرهنگی به تمامی نقاط دنیا صادر كندو ما هم نتوانیم كاری انجام دهیم.


فراموش نكنید فیلمی مثل "به رنگ ارغوان" ساخته ابراهیم حاتمی كیا هنوز بعد از 3 الی 4 سال به این  دلیل كه  یك كاركتر خاكستری با سمت مامور اطلاعات كشوری. را نمایش می دهد، همچنان توقیف است و گویا هیچ وقت اكران نخواهد شد.فیلم می سازیم كه نبینیم!!

 

 

امید محمودزاده ابراهیمی


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات