بی سواد یا مغرض؟


--------------------------------------------

مهدی مهرآفر*-امید محمودزاده ابراهیمی**

--------------------------------------------

 

پنجشنبه 25 مهر برنامه شوک که به موضوع شیطان پرستی میپردازد از شبکه سوم برای دومین بار پخش شد. و در این برنامه قسمتی از کلیپ شب انتظار بهنام صفاریان از آلبوم شبح در تیتراژ این برنامه پخش شد!در این که بعضی از گروه های رپ {البته نه همه آنها}دنبال این گونه مسائل هستند حرفی نیست ولی آیا کلیپ آلبومی که به صورت مجاز و در سبک پاپ به هزار زحمت مجوز گرفته و وارد بازار شده باید در این ماجراها وارد کنیم؟!! *صحنه ای از كلیپ "شب انتظار" به كارگردانی امیر مقیمی

 

 

مستند شوك كاری ست از گروه مستند سازی سیما به سفارش شبكه سوم سیما كه به معضل انحرافات اجتماعی می پردازد.تاكنون 2 برنامه از این سری مستند تهیه و پخش شده است و میزگردی هم به صورت زنده در پنجشنبه 25 مهرماه پخش گردید.برنامه شوك در بررسی های خود به موضع اعتیاد،گروه های شیطان پرستی و...هم می پردازد.

شخصا قسمت اول و دوم مستند را به صورت كامل دیدم و البته آرزو كردم كه دیگر چنین مزخرفاتی با عنوان مستند دیگر از رسانه ملی پخش نشود اما انگار دست اندركاران این برنامه همچنان بر كار و راه اشتباه خود ثابت قدم هستند.مستند شوك ابتدا می خواهد گروه های شیطان پرستی و انحرافات اجتماعی آنها را نشان دهد.پس سریعا سراغ نماد ها می رود.اما رویه اشتباه از همین جا آغاز می گردد.شوك با نشان دادن چند رپر معروف به عنوان مظاهر شیطان پرستی!!! بنا را كج نهاد.معضل اعتیاد هم به این رویه اضافه می شود و این روند همچنان ادامه دارد.

شاید تقصیر عوامل برنامه هم نباشد اما چرا وقتی در یك موضوع بررسی و پژوهش كامل نمی شود دست به ساخت چنین برنامه هایی زده می شود؟ اساس مستند بر پایه پژوهش و تحقیق است چیزی كه حداقل در مستند شوك وجود ندارد.حتی حرف های كارشناسان برنامه هم با تصاویر نشان داده شده به مخاطب ...انطباقی ندارد.چرا یك نفر نمی آید موسیقی رپ و متال را تعریف كند؟ اساس این دو چیست؟ تفاوت هایشان چیست؟ آیا گروه های شیطان پرستی از موسیقی رپ در پارتی های خود استفاده می كنند؟ آیا خواننده های رپ همگی شیطان پرستند؟ منكر انحراف موسیقی رپ در كشور نیستم اما نمی توانم قبول كنم كه مستندی بیاید و رپ را نشانه شیطان پرستی معرفی كند.مستند شوك بیشتر به مستند ضدرپ شبیه است تا مستندی درباره انحرافات اجتماعی.شما با یك جستجوی ساده در اینترنت می توانید اطلاعات بهتری نسبت گروه های شیطان پرستی پیدا كنید تا اطلاعاتی كه این برنامه خلاف واقع به شما نشان می دهد.

بدون شك موسیقی رپ  پدیده جدیدی بود كه ما نه قبولش كردیم و نه هدایتش كردیم.تا به آن مشروعیت ندهیم اما باز هم راه را اشتباه رفتیم.حالا داریم آن را میكوبانیم تا نسل آینده را حفظ كنیم.اما دیر شده است.

دست اندركاران مستند شوك یا خیلی بی سواد هستند یا خیلی مغرض اند.همان طور كه در یادداشت بالا خواندید،قسمت هایی از كلیپ "شب انتظار"(بهنام صفاریان) كه مضمونی ضد جنگ دارد در تیتراژ یك برنامه ضد شیطان پرستی پخش شد.آیا واقعا این توهین به موسیقی پاپ كشور نبود؟ كلیپی كه با زحمت فراوان تهیه و همچنین از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفته است.

اینجا دیگر بحث اشتباه كردیم و "من نبودم دستم بود" نیست...به شما پیشنهاد می كنم حتما كلیپ شب انتظار را ببینید...با ترانه ای ضد جنگ ار یغما گلرویی و با موسیقی بهروز صفاریان و با صدای بهنام.

مشكل را حدس بزنید....نزدید؟ صدا و سیما شاید با بهروز صفاریان مشكلی دارد كه این كلیپ را در تیتراژ شوك قرار می دهد.واقعا باید برای صدا و سیما متاسف بود كه اینقدر خود را مشكل دار نشان می دهد.كلیپ "شب انتظار" قرار بود در اسفند سال گذشته از یكی از شبكه های صدا و سیما به مناسبت پنجمین سالگرد اشغال عراق توسط نیروهای آمریكایی پخش شود اما حضور بهروز صفاریان به عنوان آهنگساز و تنظیم كننده و همچنین بهنام باعث شد كه این كلیپ پخش نشود.

رسانه ملی تا به كجا می خواهد پیش برود؟ آیا این حركت یك حركت مغرضانه نبود؟

آیا كسانی كه می دانند با كسانی كه نمی دانند برابرند؟**
  • آخرین ویرایش:دوشنبه 29 مهر 1387
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic