پنجشنبه 10 بهمن 1387  06:00 ق.ظ

دکتر یا مهندس؟ مسئله این است...

----------------------------------
امید محمودزاده ابراهیمی
----------------------------------

 

 

فکر می کنم از لحاظ این موضوعی که الان قصد دارم از آن بنویسم در تمام دنیا تک باشیم! تقریبا باید گفت نظیر نداریم!!!

نمی دانم ما ایرانی ها چرا اینقدر به پیشوند اسم و فامیل مان حساسیم!نمی دانم تا به حال با این دید به اطراف خود نگاه کرده اید یا نه اما تقریبا از وجود پیشوندهای قبل از اسم مثل دکتر یا مهندس یا.... اشباع شده ایم.که صد البته و متاسفانه دیگر برای همه دارد عادی می شود.

قطعا برای ملتی که یک روزی خودشان را به آب و آتش می زدند تا به دانشگاه بروند و پیشوند مهندس یا دکتر پشت اسم شان بخورد عجیب نیست که روزی در این آداب غلط خود غرق شوند.

چند روز پیش از روی کنجکاوی نگاهی به فهرست رئیس جمهورها،نخست وزیران و کمی تا حدودی هم وزیران دیگر کشورها نگاه می کردم.نکته جالب برای من این بود که هیچ کدام از آنها با هیچ پیشوندی معرفی نشده اند.شکی در این نیست که این آدم های مهم همگی تحصیل کرده اند و بعضی از آنها هم در دانشگاه ها دارای کرسی استادی هستند.اما نکته جالب همین جاست که هیچ کدام به این پیشوند ها به حدی که ما اهمیت می دهیم،اعتنا نمی کنند.همگی با اسم معرفی می شوند و فکر نمی کنم حتی در زبان جاری رسانه ها و مردم هم کسی پیشوند دکتر،مهندس برای آنها به کار ببرد.

ما مسیر درست را می دانیم ولی نمی دانم چرا همیشه در این دوراهی،اشتباه می رویم.این مورد جزوی از چندین عادات منحرف شده جامعه ماست.آنقدر این موضوع به انحراف کشیده شده که بساط جعل مدرک حسابی به راه است و کسانی که نتوانسته اند به نحوی دکتر یا مهندس شوند با یک زیرمیزی یا شل کردن سر جیب صاحب عنوان می شوند.آنها برای خود عنوان می خرند چون جامعه ما اینقدر نگاهش سطحی شده که فقط عنوان ها را نگاه می کند و کاری به عملکرد خوب یا بد ندارد.

تا به حال شده است که از خود سوال کنید که چرا درس می خوانید و مدرک می گیرید؟برای درآمد بیشتر؟ برای پایه حقوق بالاتر؟ برای داشتن یک لیسانس ناقابل ؟ برای کلاس گذاشتن و احیانا کم نیاوردن جلوی بقیه؟...

حالا واقعا...آیا ما درس نمی خوانیم که راه زندگی را با آگاهی بیشتر طی کنیم؟ بتوانیم با آگاهی بیشتر انسان مفیدتری برای خود و جامعه باشیم؟من این اعتقاد را دارم که کسی اگر هم مدرک نگرفت و پیشوند دکتر،مهندس پشت اسمش  نیامد...این توانایی را دارد که راه زندگی خودش را با آگاهی جلو برود.اما این جامعه سطحی نگر همه چیز را در دانشگاه می بیند و کاری ندارد که تو چقدر به توانایی خودت متکی هستی.وجود چندین نوع دانشگاه در کشور و تعداد میلیونی و رو به افزایش دانشجویان ناشی از همین نگاه جامعه ماست.

تکذیب نمی کنم...کسانی هستند که با همین عنوان های خریداری شده حالا طعنه به کرسی استادی می زنند،دانشجو دارند و کتاب هم می نویسند!! جامعه ای که تن به عرف های نادرست می دهد باید تاوان آن را پس بدهد.

همیشه این امیدواری را دارم که جامعه خود را اصلاح کند و این عرف های مقطعی بد،برچیده شود تا سالهای آینده ، نسل های بعدی به ما بابت افکارمان متلک نگویند!! همان طور که ما همین الان داریم عرف ها و همچنین افکار نه چندان خوب نسل های گذشته را تقبیح می کنیم.


آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات