جمعه 11 اردیبهشت 1388  07:00 ق.ظ

دمو؟ اصلا حرفشو نزن..!

 

.:: امید محمودزاده ابراهیمی::.

 

امسال برای 2 آلبوم "ساعت9" از سیروان خسروی و "88" از بنیامین بهادری؛ ابتدا شنونده دموی این آلبوم ها بودیم که از سوی هر دو خواننده به اینترنت عرضه شده بودند.

قصد آسیب شناسی ندارم.در همین وبلاگ دیدید که نظرسنجی دموی آلبوم "88" رو گذاشته بودم که همین پایین نتیجه آن را می بینید.

اما به راستی "دموی یک آلبوم" تبلیغ خوبی برای آن است؟ برای 2 خواننده ای که چند سال از آلبوم دادن آنها گذشته بود و بازار به شدت تشنه عرضه آلبوم ایشان بود،طبیعی است که دمو می تواند تبلیغ خیلی خوبی برای عرضه آلبوم باشد.

سیروان خسروی با دموی 4 آهنگ اول خود گام اول را برداشت و بنیامین هم چند روز پس از آن با دموی 17 آهنگ خود حال و هوای بازار را تکان اساسی داد.اما حالا که آلبوم ها به طور رسمی وارد بازار شده اند، شما که دموی آهنگ ها را گوش کرده بودید، حال نظرتان درباره آهنگ هایی که قبلا دموی آنها را شنیده بودید چیست؟

آیا آلبوم را چندان تحویل نمی گیرید؟ آیا تراک ها را یکی یکی و بدون نظم گوش می دهید؟ آیا می خواهید دمو از ذهن شما خارج شود؟

تجربه تان را از این موضوع کامنت کنید ولی به شخصه ،الان ،با عرضه دموی آهنگ های یک آلبوم مخالفم.اعتقاد دارم که دمو می تواند ذهن را مشوش کند و شما نتوانید روی آهنگ های کامل به خوبی تمرکز کنید یا گوش فرا دهید.

چند سال پیش اولین دموی آلبوم را از "آدم فروش" شادمهر عقیلی شنیدم و وقتی که آلبوم را کامل گوش دادم، چندان به من نچسبید.گرچه "آدم فروش" اصلا آلبوم خوبی نبود ولی همان آهنگ ها چندان نتوانستند بازاری ایجاد کنند.

سیروان خسروی به دلایلی که احتمالا بعدها در مصاحبه هایش خواهد گفت، 4 آهنگ خود را دمو کرد و بقیه آهنگ را در آلبوم نشنیدنی گذاشت اما بنیامین با دموی 17 آهنگش وارد کارزار شد و هنوز من نتوانستم به خوبی آلبوم او را درک کنم. در آلبوم ساعت 9 هم با تراک هایی که دمو شده اند چنین مشکلی دارم.مشکل برقراری ارتباط با موسیقی و کلام.

دلیل اینکه آلبوم 85 برای خیلی ها شنیدنی بود،فکر می کنم به این خاطر بود که هیچ دمویی از آن به بازار عرضه نشده بود.درست است که قبل از آن 2 تراک از کار شنیده شده بود اما آن تراک ها کامل بودند و نه دمو .

شاید اگر بنیامین و سیروان یک تراک مجزا از آلبوم شان (در همان حال و هوا) یک یا دو هفته قبل از عرضه رسمی آلبوم به بازار عرضه می کردند ،الان با بازخورد فوق العاده ای طرف بودیم.

گرچه این شنیدنی ها موقتی است.یعنی به هر حال پس از مدتی شما به تراک های آلبوم گوش فرا خواهید داد و دمو را از ذهن تان پاک خواهید کرد اما برای همان بازخورد اول بهتر است دمویی در کار نباشد.

 

عرضه دمو های موسیقی نشان از نبود رسانه برای تبلیغ آثار هنرمندان ماست.زبانمان مو درآورد بس که از این رسانه ی بی سخاوت گفتیم !


روی عکس کلیک کنید تا سایز بزرگ آن را ببینید

 *      *       *

جایزه اصلی جشنواره ترایبکا به "درباره الی" رسید
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات