پنجشنبه 4 تیر 1388  01:18 ق.ظ

. . . و هنر تعطیل شد !

.:: امید محمودزاده ابراهیمی ::.

این روزها همه سیاست زده شده ایم.حتی وبلاگ های هنری هم به سیاست و اتفاقات این روزها می پردازند و حالی برای از هنر نوشتن نیست.یعنی فی الواقع خبری در عالم هنر نیست که بدان پرداخته شود.اگر هم خبر یا رویدادی باشد آنقدر این روزها در حاشیه رفته است که کسی به آنها توجهی نشان نمی دهد.نمونه اش همین اکران فیلم جنجالی و پرجایزه و متفاوت اصغر فرهادی یعنی "درباره الی..." است که اگر فارغ از این جریان ها در زمانی دیگر اکران میشد میتوانستیم روی آن به عنوان یک جشنواره فجر کوچک حساب کنیم و صفحات روزنامه های پر تیراژ را از پرداخت به این فیلم ببینیم تا مطالب سیاسی.

سایت های هنری هم تقریبا نیمه تعطیل اند و خبرها خیلی انفعالی است و حساسیت خاصی ایجاد نمی کند و این سایت ها که تا همین پیش از انتخابات رونق فراوانی داشتند حالا جای خود را به سایت های سیاسی داده اند و عملا از دور خارج شده اند.همین است کاری نمی توان کرد. "هنر" در التهابات سیاسی هیچ جایی ندارد و این موضوع امروزه کاملا ثابت شده است.تا زمانی که تمرکز ذهنی و آرامش فکری برای پرداخت به هنر وجود نداشته باشد نمی توان متوقع بود که از هنر سخن راند یا قلمی در دست گرفت.
نمی توان از مردمی که فکر و ذهن شان و دغدغه شان مسائل سیاسی و تبعات آن است توقع داشت که آلبوم موسیقی بخرند یا به سینما و کنسرت بروند و یا حتی در منزل شان تماشاگر آثار شبکه خانگی باشند.این روزها اگر اخبار سیاسی روز در یک کانال تلویزیونی باشد و فیلم اکران 2009 در کانال مجاور پخش شود قطعا اخبار مخاطب بیشتری خواهد داشت.
هنر تعطیل است و کرکره آن هم تا اطلاع ثانوی پایین است.حال چه زمان آرامشی از این التهابات حاصل خواهد شد و به مسیر باز خواهیم گشت...کسی نمی داند.انگار همگان در یک کمای عمیق فرو رفته اند.
تعطیل شدن هنر در این ایام یک چیز را به وضوح نشان می دهد و آن این است که در کشوری مثل ایران هیچ چیز سر جای خودش نیست و یک عامل می تواند تمام معادلات در یک کشور را بر هم بزند.آن عامل "سیاست" است و این جامعه "سیاست زده"
در همه این گیر و دار های امروز چقدر زود دعوت هم گرایانه مسعود ده نمکی که بابت دیدنش 9 میلیارد پول به جیب سینما ریخته شد؛ فراموش شد.  خیلی زود....


پوزش ما را بابت سکوت  در این چند روزه پذیرا باشید


آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات