ریزه کاری های یک کارگردان ...

 

 

.:: امید محمودزاده ابراهیمی،اختصاصی هنر هفتم ::.

 

از زمانی که ویدئو موزیک "طفره نرو" از زانیار خسروی  دیده شد همگان انگشت به دهان ماندند که Fred که کارگردانی این اثر را بر عهده داشته است کیست و این کلیپ چگونه ساخته شده است؟ آیا زانیار کارگردانی کارش را به یک غیر ایرانی سپرده است و برای ضبط کلیپ به کشور دیگری رفته است؟

اما نام Fred در کلیپ دیگری هم خودنمایی میکرد و آن کلیپ چیزی نبود جز "یه مشت سرباز" از سروش هیچکس که به دفعات متعدد از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان  پخش میشد.تکنیک های جالب و تصویر برداری خلاقانه این کلیپ ها همگان را به این فکر انداخت که این کارگردان حتما ایرانی نیست در حالی که اینچنین نبود.

Fred یا فربد خوش طینت، متولد 20 مردادماه 1367 در تهران است.دیپلم آکادمیک از مدرسه صدا و سیما گرفته و دیپلم دستیاری کارگردانی از دانشگاه جامع علمی-کاربردی

او کارش را با تدوین یک انیمیشن در مهرماه سال 82 آغاز کرد و پس از آن به حوزه علاقه کاری اش یعنی ویدیو موزیک و تیزر پرداخت و یک سال بعد تدوین کلیپ "تریپ ما" از سروش لشگری را بر عهده گرفت.از دیگر کارهای او در حوزه موزیک ویدیو می توان به  "خوش اومدین به تهران" ، "اصرار" ، "نوشتی" ، "غم نامه" ،"یه مشت سرباز" و "طفره نرو"  اشاره کرد که این 2 مورد آخر حسابی چشم بینندگانش را به خود جلب کرد.

فربد در توصیف ویدیو موزیک "طفره نرو" چنین می نویسد:

 

این تکنیک که من در این ویدیو استفاده کرده ام در تمام تاریخ سینمای ایران ، هرگز استفاده نشده است. من واقعا عاشق این ویدیو هستم. رنگ ها و تکنیک  ها بسیار متفاوت است . من ویدیو به ویدیو آن را بهبود بخشیدم. ایده این بود که در تمام ویدیو  ما زانیار را در کل پارتی پوشش بدهیم و در همه جا  ما تعداد زیادی از او و جمعیت در حال افزایش خودش را بینیم!شما می توانید این مورد را در شات کنسرت را ببینید.دو روز برای تصویربرداری و 1 ماه برای ویرایش

 

شاید باورش برای خیلی ها مشکل باشد که کل کلیپ زانیار در همین تهران و فقط در 2 روز فیلمبرداری شده باشد و حاصل چنان باشد که لقب بهترین کلیپ سال و این سالها را از آن خود کند.

فربد در ریزه کاری تبحر خاصی دارد و کلیپ های او سرشار از جلوه های ویژه رایانه ای و ریزه کاری هایی است که اگر دقت لازم را نداشته باشید اصلا به آن پی نخواهید برد. اینکه زانیار در "طفره نرو" با یک لباس و چندین کپی و فقط در یک شات حضور دارد نشان از ریزه کاری های کارگردان آن دارد.

رنگ بندی کارهای فربد بی شک شما را یاد سری فیلم های ماتریکس خواهد انداخت مخصوصا وقتی با تکنیک حرکت آهسته در کلیپ "طفره نرو" ترکیب شود.رنگ سبز تیره در "طفره نرو" خودنمایی خاصی می کند و جلوه جالب و زیبایی به کلیپ بخشیده است.در شات کنسرت هم که اوج هنر فربد تکمیل می شود و شما صدها زانیار را در کنار هم در و در حال حرکت می بینید.

 

تبریک به فربد خوش طینت بابت کارهای حرفه ای که تاکنون کار کرده است.شاید الان بتوانیم به جرات بگوییم او بهترین کارگردان ویدیو موزیک در ایران است.

 

 

به فربد ایمیل بزنید(Fkhoshtinat@gmail.com) و سایت شخصی اش را ببینید:(سایت تمام انگلیسی است)

www.puca.ir

 

جوایز فربد:

 

• 1383 دیپلم افتخار ؛  رقابت های فرهنگی و  هنری ؛ ایران ؛

• جایزه دوم ، 1383 ؛ همبستگی ملی و عمومی مسابقه صمیمیت و همدلی ؛

• جایزه دوم ، 1383 ؛ بیست چهارمین مسابقه فیلم های کوتاه از دانش آموزان ، تهران ، ایران ؛

• جایزه اول سال 1383 ؛ چهارمین مسابقه فیلم های کوتاه از دانش آموزان فیلمساز ایران ، ایران

• سال 1384 ؛ چهارمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران ، ایران


آخرین خبر از فربد:

گزارش شهروند از فستیوال فیلم نور ـ لس آنجلس


آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic