جمعه 30 مرداد 1388  08:31 ب.ظ


حمید گودرزی در نمایی از سریال "پنجمین خورشید" به کارگردانی علیرضا افخمی
عکس: (در سایت شبکه سوم اسم عکاس درج نشده است)

تلویزیون در رمضان ۸۸ به لحاظ استفاده از نیروی انسانی برای ساخت سریال‌ها و هم‌چنین تعداد سریال‌های شبکه‌ها، رویکردی متفاوت نسبت به سال گذشته را اتخاذ کرده‌است. سپردن مجموعه‌های مناسبتی به کارگردانانی چون داوود هاشمی، حسن شکوهی، ابوالقاسم طالبی و مسعود شاه محمدی، حاکی از این است که تلویزیون، امسال ساخت مجموعه‌های مناسبتی توسط افرادی که سابقه‌ی سریال‌سازی برای ماه رمضان را ندارند بیشتر تجربه خواهد کرد.هم چنین به نظر می‌رسد تلویزیون در رمضان ۸۸ اصراری برای ساخت سریال برای تمامی شبکه‌ها ندارد.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) سریال‌های ماه رمضان امسال مرحله‌ی تصویربرداری برای پخش از شبکه‌های مختلف سیما را طی می‌کنند؛ در کنار آن، سریال‌های دیگری در طول سال آماده شده‌اند که می‌توانند در باکس نمایشی رمضان قرار گیرند تا شاید برخی از درخواست مخاطبان و منتقدان که «نیازی نیست همه شبکه‌ها سریال پخش کنند» و « سریال‌هایی با فضای غیر رمضان هم مورد توجه قرار گیرد» نیز تحقق یابد.

****

شبکه اول سیما با ” نردبام اسمان

شبکه‌ی اول سیما با وجود این که عنوان شبکه سراسری و ملی را به همراه دارد برخلاف سال گذشته که دو سریال «گل‌های گرمسیری» و «روز حسرت» را برای پخش در ماه رمضان در نظر گرفته بود، مجموعه‌یی مختص این ماه را در صدر اخبارش ندارد و احتمال دارد این شبکه یک مجموعه تاریخی الف ویژه چون «نردبام آسمان» و یا مجموعه آمده «شب هزار و یکم» را در ماه رمضان پخش کند.

محسن علی اکبری- تهیه‌کننده«نردبام آسمان»- برای پخش آن در ماه مبارک رمضان آمادگی دارد.این مجموعه به کارگردانی محمد حسین لطیفی، زندگی«غیاث‌الدین کاشانی»-مفسر، منجم، ریاضیدان و دانشمند شهیر عهد تیموری و مبدع عدد “پی” را تصویر می‌کند.

سریال «شب هزار و یکم» را علی بهادر کارگردانی و علی لدنی آن را برای شبکه‌ی اول سیما تهیه‌ کرده است. تصویربرداری این سریال دی ماه سال گذشته آغاز شد و حدود پنج ماه به طول انجامید. «شب هزار و یکم» روایت زندگی یک روانپزشک است که با ورود بیماری به زندگی او، سرنوشتش دستخوش تغییر می‌شود.شبکه‌ی دو سیما با «پاییز پدر سالار»

تصویربرداری سریال «پاییز پدرسالار» به نیمه رسیده است که تولید آن از اردیبهشت ماه آغاز شد. مهدی جودی نیز این مجموعه را همزمان تدوین می‌کند. مسعود شاه محمدی نویسنده و کارگردان آن است و رضا جودی این سریال را تهیه می‌کند. او پیش از این تهیه‌کننده ی سریال‌های ماه رمضانی «مرده‌ی متحرک»،«صاحبدلان» و «اغما» بوده است. «پاییز پدرسالار» درباره زندگی مرد ثروتمندی به نام فرخ است که با دختران و دامادهایش رابطه خوبی دارد اما احساس می کند که دوران بازنشستگی اش فرا رسیده است و باید اموال و مسؤولیت‌های خود را به دخترانش واگذار کند اما شروطی برای انجام این کار وجود دارد.شبکه ی سه سیما با «پنجمین خورشید»

تصویربرداری سریال «پنجمین خورشید» نیز مانند «پاییز پدر سالار» به نیمه رسیده است این در حالیست که از اول خردادماه تولید این سریال آغاز شده است و تاکنون حدود ۷ قسمت از «پنجمین خورشید» تدوین اولیه شده است. متن «پنجمین خورشید» را علیرضا افخمی و سجاد ابوالحسنی می‌نویسند وعلیرضا افخمی این سریال را کارگردانی می‌کند. او که طی این سال‌ها در ساخت سریال‌هایی چون «او یک فرشته بود»،«اغماء»، «روز حسرت»مشارکت داشته‌است؛ ،سال گذشته در گفت‌و‌گویی با ایسنا درباره‌ی حضور خود در سریال سازی ماه رمضان سال۸۸ اظهار کرده بود:از آقای میرباقری، برازش و میرمیران خواهش کردم که مرا در رمضان آینده معاف کنند؛ چون چهارسال پیاپی است که در ماه رمضان یا کارگردانی می‌کنم یا می‌نویسم و این کمی مرا خسته کرده‌است. شاید در سال‌های بعد برگردم ولی رمضان آینده نیستم.»

سریال «پنجمین خورشید» را داوود هاشمی تهیه‌ می‌کنند و داستان آن درباره دو دوست به نام‌های مهدی و همایون است که در سال ۶۵ در وضعیت بد اقتصادی زندگی می‌کنند. آنان بر اثر حادثه‌ای، عتیقه‌ای خاص را پیدا می‌کنند و در سال ۸۸ در تهران امروز خود را می‌یابند.شبکه‌ی تهران با «به کجا چنین شتابان»

«به کجا چنین شتابان» تنها سریال ماه رمضان سیماست که بیش از ۸۰ درصد آن تصویربرداری شده است.ساخت این مجموعه ۱۳ مهرماه سال گذشته آغاز شده است. اکنون حدود ۵۰درصد «به کجا چنین شتابان»تدوین نهایی شده است و صداگذاری و ساخت موسیقی آن نیز ادامه داد.گفتنی است که شادروان خسرو شکیبایی قرار بود در این سریال بازی کند.«به کجا چنین شتابان» را ابوالقاسم طالبی کارگردانی و حسن شکوهی تهیه می‌کند.طالبی به همراه لیلی کریمان نویسندگی متن این سریال را برعهده دارد. «به کجا چنین شتابان» به افرادی می‌پردازد که می‌خواهند یک شبه ره صد ساله را بروند و به بهایی که برای این کار می‌پردازند، توجه نمی‌کنند.منبع: پافا


آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic