.:: مصطفی امامی/هنرمندان ::.

گفت و گو با بازیگری که سخت تن به مصاحبه می دهد و از قضآ کلآ انسان کم حرفی هم هست کار راحتی نیست.افسانه پاکرو بازیگر جوان و با استعداد سینمای ایران از آن دست بازیگرانی است که قدم به قدم پله های موفقیت را پشت سر گذاشته است و به قول معروف راه صد ساله را یک شبه طی نکرده است و از قرار معلوم عجله ای هم ندارد و با انتخاب های درست و آگاهانه به مسیر خود در سینما ادامه می دهد.آنچه در زیر میخوانید گفت و گوی ما با دختر خوب سینمای ایران،افسانه پاکرو است:

*برای شروع لطفا بیوگرافی مختصری از خود برایمان بگو.

متولد  4  اردیبهشت هستم و بر خلاف آنچه در اینترنت منتشر شده متولد 1362 نیستم.تاکنون درسریال رسم عاشقی و فیلمهای محکومین بهشت ، پیدا و پنهان ، رویای خیس ، محاکمه ،زندگی شیرین و شیر وعسل بازی کرده ام.


در ادامه مطلب بخوانید . . .


*برای شروع لطفا بیوگرافی مختصری از خود برایمان بگو.

متولد  4  اردیبهشت هستم و بر خلاف آنچه در اینترنت منتشر شده متولد 1362 نیستم.تاکنون درسریال رسم عاشقی و فیلمهای محکومین بهشت ، پیدا و پنهان ، رویای خیس ، محاکمه ،زندگی شیرین و شیر وعسل بازی کرده ام.

*فکر می کنی چرا الان اکثر فیلم هایی که در سینمای ایران ساخته می شه در ژانر طنزه؟


دلیلش خیلی روشنه  به خاطر گیشه.اکثر فیلم های ساخته شده در ژانر طنز فروش بالایی دارند و فیلم های ژانر های دیگر در حال حاضر با فروش پایینی همراه هستند ،خوب در این شرایط تهیه کنندگان و فیلمسازان به سمت ساخت فیلم های طنز کشیده شده و نتیجه این می شود که در حال حاضر تولید این فیلم ها افزایش پیدا کرده است.

*چرا به یک باره مسیر بازیگریت رو عوض کردی و وارد سینمای تجاری شدی؟

من مسیر بازیگری ام را عوض نکردم،به هیچ عنوان از ابتدای ورودم به سینما فقط به قصد بازی در فیلم هایِ ژانر خاصی  نیامدم.در مدت فعالیتم در بازیگری نقش های مختلفی به من پیشنهاد شد که من سعی کردم نقش هایی را بپذیرم که از بازی در آن ها احساس رضایت داشته باشم.

* 3 فاکتور مهم برای انتخاب نقش؟

نقش باید دارای شخصیت باشد باید خوب به ان پرداخت شده باشد مثال بیرونی در جامعه داشته باشد، حس همذات پنداری در تماشاگر ایجاد کند و بیننده بتواند با ان رابطه برقرار کرده و این رابطه طوری باشد که مدت ها ذهن او را به خود درگیر کند و البته از همه مهم تر اینکه باید چیزی به اطلاعات بیننده اضافه کرده و او را راضی کند.


*ایده ال افسانه پاکرو در بازیگری چیه؟

ایفای نقش با خصوصیاتی که در بالا عرض کردم .همیشه سعی کردم که کمتر کار کنم ولی اگر کاری را انجام می دهم رضایت مردم را در نظر بگیرم .نمی توانم بگویم  که نقش هایی که کار کردم ایده ال من بوده چرا که نقش های ایده ال من متاسفانه ساخته نمی شود ولی در کل خوشحالم که مردم با فیلم هایم با نقش هایی که تا به حال ایفا کردم ارتباط خوبی برقرار کردند به هر حال کار هنری وقتی ارزش پیدا می کند که دیده و مورد ارزیابی واقع شود.

*به زندگی کردن با نقش اعتقاد داری؟

بله البته از اول به خودم نمی گویم که باید با این نقش زندگی کنم این اتفاق خودش به مرور پیش می اید و ناخوداگاه نقش جزیی از زندگی ام می شود و مرا درگیر خودش می کند.

*بازیگر مقابل چقدر می تونه روی بازیت تاثیر بگذاره؟بهترین پارتنرت تا الان کی بوده؟

بعد از فیلمنامه بازیگر روبرویم برایم اهمیت زیادی دارد. بارها پیش امده که به خاطر بازیگر مقابلم از بازی در کاری صرف نظر کرده ام.تا به این جا هم با اکثر بازیگران خوب و حرفه ای همکاری داشته ام .

*به عنوان یک بازیگر چه توقعی از مردم داری؟

از مردم نمی شود توقع داشت چون آنها هستند که از ما توقع دارند و اتفاقا این توقع روز به روز هم بالا می رود  و ما با ساخت فیلم های خوب می توانیم انتظارات آنها را براورده کنیم و البته چرخ سینما را هم با همین مردم بچرخانیم.

*نظرت در مورد شهرت چیه؟

شهرت و معروفیت از دور جالب است و وقتی به  بهش می رسی می بینی که محدودیت را به همراه دارد.در مورد خودم باید بگویم که از ابتدا هم شهرت برایم معنی نداشت و به خاطر معروفیت و شهرت به سراغ این حرفه نیامدم البته وقتی میبینی که مورد توجه مردم هستی و انها تو را دوست دارند شهرت معنی دیگری پیدا می کند و ان محبوبیت است که خیلی شیرین تر از شهرت می تواند باشد.

*چرا اینقدر کم حاشیه ای؟

با یک حاشیه کوچک می توانی بر سر زبان ها بیفتی و خیلی به پیشبرد کارت هم کمک می کند شخصا احتیاجی به حاشیه ندارم غرق در کار خودم هستم ،سر کار با همه همکارانم دوستانه و صمیمی همکاری می کنم ولی بعد از اتمام کار دیگر ارتباطی با آنها ندارم تا کار بعدی،خوب در این شرایط طبعا حاشیه هم برایم پیش نمی آید.

*طعم و رنگ هنر؟

شیرین و رنگارنگ

*سنت یا مدرنیته؟

هر دو .

*افسانه پاکرو چه جور آدمیه؟

در عین حال که احساساتی هستم به شدت منطقی نیز هستم به هیچ عنوان آدم کینه ای نیستم و خیلی زود می توانم ببخشم.

*دوست داری به عنوان بازیگر سینمای تجاری شناخته بشی یا بازیگر سینمای هنری؟

سینما یکی از هنرهاست،متاسفانه در سینمای ما به فیلم هایی که در فضای روستایی یا حاشیه شهری ساخته می شود و یا بیانگر فقر و بدبختی و اعتیاد و ...است فیلم های هنری گفته می شود و در عوض فیلم های شاد و یا فیلم هایی که تجملات در آنها حرف اول را می زند فیلم های تجاری هستند یعنی فیلم های تجاری هنر نیستند ، پس اگر هنر نیستند چه هستند؟ امیدوارم روزی برسد که چیزی به اسم سینمای تجاری و یا هنری نداشته باشیم و فیلم های هنری ما که با زحمت و با بودجه های کم ساخته می شود با فروش بالا همرا شود و سینما به معنای واقعی خود یعنی هنر برسد.

*الگو در بازیگری و زندگی؟

در بازیگری الگوی خاصی نداشتم همیشه خودم بودم که در غالب نقشی فرو رفته ام و شما نمی توانید بازی من را شبیه بازیگری دیگر ببینید ، البته سعی کردم چه در بازیگری و چه در زندگی از انسان های موفق درس بگیرم و در زندگی و کارم پیاده کنم.

*بهترین بازیگر زن در بین هم نسل هات؟

همه در حد خود  تلاش و سعی خودشان را می کنند ولی اینکه بهترین چه کسی است نمی توانم بگویم چرا که برای اظهار نظر در موردی باید شناخت کامل و دقیق در ان مورد و یا شخص داشته باشی،بهترین فقط شامل بازی نمی شود اخلاق و خصوصیات فردی  و اجتماعی طرز فکر و سبک زندگی و ....در این اظهار نظر تاثیر گذار است.

*نقشی بوده که دوست داشته باشی بازی کنی؟

بله در خیلی موارد بوده که نقشی به من پیشنهاد شده و من هم دوست داشتم که آنرا بازی کنم اما به دلیل شرایط مختلف از قبول آن صرف نظر کرده ام یا از نظر زمانی نتوانسته ام در کاری حضور داشته باشم البته در مواردی هم بوده که نقش هایی را نپذیرفته ام که دوستان دیگر با بازی در آنها موقعیت های خوبی را کسب کرده اند.

شنیده ایم که کارگردانی را هم تجربه کردی،چی شد که به این رشته علاقمند شدی؟

وقتی در چند فیلم بازی کردم دیدم به کارگردانی علاقمند هستم و دوست داشتم کارگردانی را هم تجربه کنم.پنج سال است که وارد سینما شده ام و حدود سه سال است که به سمت کارگردانی کشیده شده ام. دلیل اصلی علاقه ام به کارگردانی این بود که دیدم نقش هایی که دوست دارم بازی کنم ساخته نمی شود و متاسفانه طی یک سال بیشتر از دو فیلم خوب ساخته نمی شود.همه این ها به من انگیزه داد که فیلمنامه بنویسم و آنها را جلوی دوربین ببرم.در مجموع کارگردانی را خیلی بیشتر از بازیگری دوست دارم. در کارگردانی همه چیز زیر نظر شماست و همه چیز آن طور که باب میل توست پیش می رود.


*کارگردانی سختره یا بازیگری؟

کارگردانی. بازیگری را نسبت به کارگردانی کار سختی نمی بینم یک بازیگر باید به فکر نقش خود باشد ولی کارگردان باید به فکر همه چیز باشد اصلا وظایف کارگردانی و بازیگری با هم قابل مقایسه نیست ،یک بازیگر در قبال قاب دوربین، نور، و صدا و...وظیفه ای ندارد اینها وظایف کارگردان است که با تدبیر بالا و هوشمندی می تواند یک اثر زیبا خلق کند.

*دغدغه مالی هم در سینما داری؟

هیچ وقت به خاطر پول بازی نکردم خیلی موارد شده که دستمزد بالا نتوانسته من را راضی به قبول پیشنهادی کند که علاقه ای به ان نداشته ام، البته مواردی هم بوده که از حق خود نگذشته ام و در جایی که احساس کردم بی عدالتی حاکم است همیشه از حقوق خود دفاع کرده ام.

*رابطه ات با اینترنت؟

وقت زیادی برای این کار ندارم ولی مواقعی که بخواهم راجع به چیزی تحقیق کنم یا از صحت خبری مطلع شوم اگر فرصت داشته باشم سری به اینترنت می زنم.همینجا لازم می دانم اشاره کنم سایت شخصی ام به زودی افتتاح خواهد شد و در حال حاضر هیچ سایت و وبلاگ شخصی ای را اداره نمی کنم و جا دارد از تمام کسانی در اینترنت برای من وبلاگ و گروه های هوادار تشکیل داده اند قدردانی کنم.

*کمی در مورد زندگی شیرین و شیر و عسل توضیح بده؟

در مورد زندگی شیرین می توانم بگویم که خیلی مطمین نبودم که ایا کار درستی کرده ام یا نه؟و در طول فیلم برداری و بعد از  آن نگران بودم به هر حال اولین بار بود که در یک فیلم طنز بازی می کردم و قبل از آن هیچ پیشنهادی را در این ژانر نپذیرفته بودم ولی امروز که با شما صحبت می کنم از اینکه در این فیلم بازی کردم خوشحالم چرا که این فیلم سومین فیلم پر فروش سال 88 شده است و میبینم مردم ارتباط خوبی با آن برقرار کردند و نقش هستی را که من ایفاگرش بودم را بسیار دوست می دارند و از رضایت و تعریف های مردم متوجه می شوم که نگرانی ام بی مورد بوده و فیلم توانسته مردم را راضی کند .در مورد شیر و عسل که فکر می کنم از اردیبهشت اکران شود امیدوارم این اتفاق پیش بیاید و فروش بالایی را داشته باشد. فکر میکنم شیر و عسل فیلم جالبی شده و مردم آن را دوست خواهند داشت.

*اگر یک دیوار سفید داشته باشی روش چی می نویسی؟

می نویسم که دقایق و ساعت ها و روزها و سالها چقدر زود می گذرند واقعا مثل یک چشم بر هم زدن و اگر چیزی بماند شاید خوبیست.
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات