جمعه 14 آبان 1389  09:18 ب.ظ.::. امید محمودزاده ابراهیمی .::.


هر سال که می گذرد، در موسیقی پاپ ایران کارهای جدید عرضه می شود. البته فرقی ندارد این بازار رسمی است یا غیررسمی؛کار نو به هر طریقی به گوش مخاطب می رسد و مجرای خاصی را نمی شناسد. هر سال نام های جدیدی به عرصه موسیقی معرفی می شوند.نام هایی که اگر کارهای شنونده خور(من این اصطلاح رو از کجا آوردم؟) به بازار بدهند قطعاً ادامه راه برای آنان راحت تر خواهد بود چون مخاطب در اثر همذات پنداری اش بیشتر راغب می شود که تنظیم هایی از همان جنس را بشنود. در این میان تنظیم کنندگان قدیمی تر به دنبال راهی هستند که حضور خود را بیشتر تثبیت کنند. برخی ها سبک و سیاق خود را بروز می کنند و برخی دیگر به دنبال کسب تجربه های جدید می روند.

سیروان خسروی از آن دست تنظیم کنندگانی است که می توان گفت هر سال و در برخی از کارهایش دست به تجربه های جدید می زند و سبک و سیاق خود را به روز می کند. او این کار را انجام می دهد تا همیشه تنظیم های جدید و برگ های جدید برای رو کردن داشته باشد. با اینکه گفته می شود سیروان در همین اواخر در کارهایش کمی سهل گیر شده است و استفاده از بعضی سمپل ها در تنظیم هایش در چند آلبوم اخیر، جزو کلیشه های وی شده است اما در آخرین تنظیم شنیده شده‌ی وی یعنی قطعه «نمی‌دونم» در آلبوم یه خاطره از فردا («رومانتیک» شهاب رمضان را کنار بگذارید) نشان داد که سیروان همچنان ریسک تنظیم های جدید را می پذیرد تا در آینده بتواند با پر و بال دادن به آن سبک خاص بر تجربه های جدیدش بیافزاید. البته در همین قطعه هم ردپای سیروان وجود دارد و کسی که آشنایی مختصری با «تنظیم های سیروانی» داشته باشد بدون دیدن اسم تنظیم کننده متوجه می شود که این تنظیم مختص «آقای تنظیم» است.
البته جا دارد به این موضوع توجه شود که از یک تنظیم کننده انتظار نمی رود که سبک کلی خود را عوض کند پس این ردپا هیچ وقت پاک نمی شود. انتظار به جایی نیست که از هر تنظیم یک فرد سبکی خاص بخواهیم اما اگر حرفه ای بودن و به روز بودن تنظیم های آن فرد مشخص باشد می توان هر روز انتظار بهتر شدن داشت. سیروان خسروی این مهر تایید را تاکنون دریافت کرده است.

پی‌نوشت یک:
زمانی از  تنظیم کننده به عنوان سایه اصلی آلبوم های موسیقی پاپ امروز گفتیم...به کاور آلبوم رومانتیک نگاهی دوباره بیاندازید. اینجا

پی‌نوشت دو:
سیروان 85 را می شنویم؟ آلبوم «اسیر» با صدای علیرضا قمیشی و با تنظیم هایی از سیروان خسروی به بازار عرضه شده است.سیروان درباره این آلبوم گفته است: «تنظیم های این آلبوم مربوط به سال 85 است و از آن زمان آماده انتشار است»آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic