چهارشنبه 26 آبان 1389  01:30 ب.ظ«دنبال نون باش كه خربزه آبِ»؛ این ضرب‌المثلی‌ست كه آدم‌های با تفكر اقتصادی به جوان‌های سنین پایین‌تر خود توصیه می‌كنند. مسائل بسیاری را هم در برمی‌گیرد. امروزه نگاه اكثر ما به كتابخوانی دقیقا عین همین ضرب‌المثل است. اگر این روزها كسی را ببینید كه كتابی در دست دارد (مثلا رمان، داستان و ...) به او چه می‌گویید؟ قطعاً تشویق كه نمی‌كنید. یا به آن شخص می‌گویید «چقدر دلت خوشه؟» یا « تو هم بیكاری ها». آری كتاب‌خوانی كه تا همین چند سال پیش نشانه سواد، شخصیت و علم محسوب می‌شد حالا به «بیكار بودن» ترجمه شده‌است. در وانفسای روزگاری كه مردمانش به 24 ساعته بودن شبانه روز و كم بودن آن اعتراض می‌كنند! پس جایی برای كتاب خواندن مثل گذشته نیست. اما چه كنیم؟ عزا بگیریم و بر سر بكوبیم؟ این را شما بگویید چون من می‌خواهم بحث را عوض كنم.

نشریات در سال‌های اخیر با وجود تمام فراز و فرودهایشان رشد خوبی داشته‌اند و می‌توان گفت این مورد هنوز به مانند كتاب به زوال نیفتاده است. شما هر هفته می‌توانید با خرید روزنامه‌‌ها و نشریات مختلف از انواع اطلاعات مختلف برخوردار شوید. اما فكر نمی‌كنید این نشریه خواندن هم سهمی در آمار پایین كتاب‌خوانی داشته باشد؟
شما را نمی‌ دانم اما من گمان می‌كنم، دارد. چون حداقل توانسته سنت كتاب‌خوانی را در نگارنده به حاشیه براند.

اما با همه این حرف‌ها، این یك عیب است یا حسن؟ نشریه‌خوانی بهتر است یا كتاب‌خوانی؟ آیا آمار مطالعه نشریات جایی در آمار سرانه‌ی كتابخوانی ایرانیان كه وزارت ارشادی‌ها هر سال از كم بودن آن خبر می‌دهند؛ دارد یا جداگانه حساب می‌شود؟ یا اصلا حساب نمی‌شود؟ شاید ندانید اما همین استان كرمان بیشترین آمار نشریه‌خوانی در بین تمام استان‌های كشور را داراست. سرتان را درد نیاورم اما به نظرم در دورانی كه كتاب و كتاب‌خوانی به ركود افتاده باید سنت نشریه‌خوانی را گسترش دهیم و آنقدر هم بر سر و روی خودمان نزنیم كه چرا این آمار پایین است. به هر حال اطلاعات یا مطالبی هست كه می‌توان آنها را از طریق همین نشریات منتقل كرد و نشریات هم بستر خوبی برای كتاب‌خوانی خواهند شد. نسل ما نسل فست‌فوود و تكنولوژی و تغییرات سریع است. نسلی كه به نظر نمی‌رسد كتاب‌های قطور در دست بگیرد و حوصله خواندن آن را داشته باشد. اما به نظرم نشریه كه به روز تر و جذاب‌تر از كتاب است می تواند این خلا اساسی مطالعه را در نسل ما جبران كند. اگر لیوان پر را نگاه كنیم؛ شاید دیگر این‌قدر نگران نباشیم. نترسیم و باب جدیدی در كشور باز كنیم.


منبع: پاسارگادنیوز/دنبال نون باش که خربزه آب


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 آبان 1389
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic