جمعه 2 اردیبهشت 1390  04:35 ب.ظ

انسان ها هم معجزه می کنند


عکس: سایت رسمی فیلم ملک سلیمان


بالاخره توانستم چند شب پیش فیلم «ملک سلیمان» را ببینم. فیلمی که پنج و نیم میلیارد تومان خرج روی دست بنیاد سینمایی فارابی و سازمان اوقاف گذاشت و شهریار بحرانی کارگردان سریال معروف مریم مقدس آن را به تصویر کشید. فیلم خوبی نبود اما جلوه‌های ویژه‌اش هم جالب بود اما آنطور که گفته می‌شد هالیوودی است؛ نبود. ملک سلیمان، می‌توانست بهتر از این باشد.

اشاره؛
در جایی از فیلم حضرت سلیمان به اذن خداوند با وصل کردن سه کشتی؛ آن‌ها را به پرواز در می‌آورد تا زود‌تر به اورشلیم برسد و شهرش را از فتنه شیطان یا به قول خوده حضرت سلیمان «شیاطینی از جنس انسان» نجات دهد. با اینکه اطلاعات دینی‌ام کامل نیست اما این کشتی و پروازش را جایی نخواندم (یا در کتاب‌هایمان ننوشتند) انتظار داشتم حضرت سلیمان قالیچه داشته باشد که آن هم در فیلم نبود. به هر حال حضرت سلیمان بوئینگ‌اش را ساخت! و خودش شد کاپیتان خلبان شماره یک و آن را به پرواز درآورد و در نزدیکی قصرش در اورشلیم به زمین نشست.

بخوانید؛
غرض از این مطلب نقد فیلم ملک سلیمان نیست. ملک سلیمان می‌توانست سریال خوبی باشد اما این فیلمی که ما دیدیم... منصفانه بگویم ضعیف بود و فیلمنامه خوبی نداشت.
اما غرض از نوشتن این مطلب بحث معجزات در فیلم‌های مذهبی است. همه ما معجزات پیامبران را شنیده‌ایم. از حضرت نوح تا همین حضرت سلیمان و... معجزات یعنی کارهایی که دیگران در انجام دادن آن عاجزند. کاری که محیرالقول است و فقط عده‌ای خاص که از طرف خدا منصوب شده‌اند توانا به اجرای آن هستند. حضرت موسی عصایش را به زمین زد و اژد‌ها شد و ساحران نتوانستند با او مقابله کنند. حضرت ابراهیم آتش را گلستان کرد و تخت ملکه سبا را به قصر خودش آورد. (در این فیلم هم که با ۳ کشتی، بوئینگ ۷۴۷ ساخت!)

به گمان من ما انسان‌ها هم معجزه گریم. قبول ندارید؟ یک مثال می‌زنم.

شما همین ۵۰ سال پیش یا ۱۰۰ سال پیش اگر به کسی می‌گفتید که وسیله‌ای دارم که می‌توانم با آن، آن سوی قاره‌ها را ببینم و یا با آدم‌های قاره‌های دیگر صحبت کنم، به شما می‌گفتند حتما داری دروغ می‌گی! حالا فرض کنید آن آدم از جیبش آی فون۴ در می‌آورد و یا لپ تاپش را باز می‌کرد و نشان می‌داد (بحث تطابق زمان را کنار بگذارید چون در آن زمان نه سیم اینترنت ADSL بود و نه اینترنت Wi-Fi!)... شما معجزه گر بودید... شما معجزه کردید. همه اختراعاتی که ما اکنون داریم از آن‌ها استفاده می‌کنیم (اینترنت، لپ تاپ، تلفن همراه، ماهواره، تصاویر سه بعدی، هواپیماهای پهن پیکر و ابرصوت و...) همه و همه برای آدم‌های ۱۰۰ سال پیش معجزه بود، فقط فرق آن با معجزات پیامبران این است که این معجزات در طول زمان معنا دارند وگرنه نمی‌توان اینترنت را بدون سیم یا بی‌سیم در طهران ۵۰ سال پیش داشت!
به نظرم انسان هم معجزه گر است و این اختصاص به پیامبران ندارد. اتفاقا معجزات انسان قابل باور‌تر از پیامبران است و هر کس به معجزات انسان در طول تاریخ ایمان نیاورد واقعا انسان نیست.

نکته آخر؛
کشور ژاپن اعلام کرده در سال ۲۰۲۰ مردم ژاپن می‌توانند با رفتن به ورزشگاه محلی خود و زدن عینک‌های مخصوص بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۰ را به صورت سه بعدی واقعی از جایگاه یک تماشاگر ببینند... شرکت بنز قصد دارد از رویه رشد گیاه خودروی کاملا سبز بسازد، خودرویی که باید آن را کاشت تا بدنه‌اش تا چند ماه دیگر دربیاید... به نظر شما همه این اتفاقات معجزه نیست؟
جدا «فکر می‌کنم ما در عصر پیامبران انسانی و معجزاتشان زندگی می‌کنیم. معجزاتی که حتی برای تکذیب کنندگانشان؛ قابل باورند.آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات