چهارشنبه 18 آبان 1390  12:40 ق.ظ


دنیا تو رو کم داره!


درباره کلیپ جدید آرش به نام ملودی خیلی چیز خاصی نمی خواهم الان بنویسم. اما چیزهایی که به نظرم می رسد را جداگانه و پارت به پارت اینجا می نویسم

ملودی یک آهنگ فان است. در همین حد فان باید آن را گوش کرد.ترانه که اصلا ندارد و فقط تنظیم شاد با نوع ملودی هایی که از آرش انتظار داریم در این آهنگ دیده می شود.

از بحث آهنگ که بگذریم(که دقیقا همان یک خط بالا می شود!) به کلیپ می رسیم. کلیپ "ملودی" را باید گفت حرفه ای ترین کلیپی بوده که تاکنون از یک خواننده ایرانی پخش شده است. گرچه ایده این کلیپ بکر نیست چون قبلا هم مایکل جکسون یکی از کلیپ هایش را به همین سبک به اجرا درآورده بود. آرش که همیشه ویدئوکلیپ هایش را با کادری حرفه ای می بندد این بار خط شکن شد و ارسال یک ویدئو روی سایتش از مردم خواست با آهنگ او برقصند و بخوانند و ویدئوی اجرای خودشان را برای وی بفرستند تا در کلیپ این آهنگ استفاده شود.تقریبا ارسال ویدئوها چند ماهی طول کشید و نهایتا در اواخر تابستان سال جاری کلیپ با مجموعه بسیاری از ویدئوهای ارسال علاقه مندان آرش بسته شد. البته مثل همیشه نه مشخص شد که چه کسی ترانه ملودی را برای آرش گفته و چه کسی کارگردان کلیپ او است.

اما چرا ویدئو ارسالی از طرف طرفداران؟ چند سالی هست که دوربین موبایل و دوربین های شخصی خود تبدیل به یک رسانه شده اند و با وجود سایت هایی مثل یوتیوب دیگر حد و مرز این رسانه شکسته شده است و تاثیر این رسانه کم از تاثیر رسانه های بزرگ دنیا نیست. نمونه معروف استفاده این رسانه در سالهای اخیر به موج های اعتراضی سیاسی در کشورهای مختلف از جمله کشور خودمان ایران و کشورهای عربی منطقه برمی گردد. حالا این دوربین این بار به جای استفاده سیاسی، مورد استفاده فرهنگی قرار گرفته اند. قطعا برای خیلی ها جالب خواهد بود که عده ای در همین نزدیکی خودمان با یک دوربین معمولی خوانده اند و رقصیده اند و  لب خوانی کرده اند و حالا آنسوی آب ها تصاویرشان مرتبا در یک کلیپ موسیقی دیده می شود.دنیا کوچکتر شده است اما شاید به نظر خیلی ها این استفاده فرهنگی هم یک جنگ نرم محسوب شود.

اشتباه نکنید این مطلب سیاسی نیست اما قطعا خواهید شنید که کلیپ آرش هم یک نمونه جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی است ! کلیپی که قصد دارد مردم ایران را راغب به فرهنگ غرب نشان دهد و آنها را از حکومت بر راس کار جدا بداند. گرچه این عقیده متعلق کسانی است که درک درستی از شرایط روز جامعه ایران ندارند و شاید با این حرفها قصد دارند فقط خودشان را فریب دهند. چون اگر فریب ندهند با واقعیتی سر و کار خواهند داشت که قادر به کنترل و درک آن نخواهند بود.

حرف های بیشتر در همین باره همین مطلب...بزودی!

*   *   *

خب! پیش بینی من درست بود...مطلب دوست خوبم مهدی خانعلی زاده را در اینجا بخوانید. خانعلی زاده در این مطلب از جنگ نرم "ملودی" علیه جمهوری اسلامی می گوید:

ملودی گوش خراشی که مسئولان فرهنگی نمی شنوند

حالا نمی پرسید چرا پیش بینی من درست بود؟!


  • آخرین ویرایش:چهارشنبه 25 آبان 1390

بستر خوب؛پرداخت بدتر!


سرزمین مادری

سریال سرزمین مادری با نام اصلی HomeLand سریال جدید شبکه ShowTime برای پائیز امسال است که تاکنون 6 قسمت از آن روی آنتن رفته است. سریالی که با تبلیغات گسترده از سوی شبکه شوتایم برای پائیز امسال روی آنتن رفته است.
ژانر سریال همان طور که مشخص است یک درام جنایی/تروریسی تقریبا به سبک سریال 24 است. این سریال از عوامل و بازیگران خوبی بهره برده است. Claire Danes در نقش مامور سیا،کری ماتینسون ظاهر شده است و سایر بازیگران این سریال هم جملگی از بازیگران معروف سریال ها و فیلم های آمریکایی هستند.

داستان
گروهبان برودی پس از 8 سال مفقود شدن در عراق، توسط نیروهای آمریکایی پیدا می شود. او پیروزمندانه و در میان استقبال ملت آمریکا به کشورش بازمیگردد اما یک مامور CIA به او شک دارد...

تقریبا می توان گفت که داستان سریال ایده بسیار جذابی است. ایده این داستان را هوارد گوردون(یکی از مجریان تهیه سریال 24) را مطرح کرد و خط اصلی داستان از اینجا آغاز می شود.

تاکنون
تا به حال که 5 قسمت از این سریال را دیده ام می توانم بگویم که "سرزمین مادری" به رغم ایده فوق العاده اش؛ پرداخت خوبی نداشته است و آنچنان نتوانسته جذاب و تکان دهنده ظاهر شود.گرچه به نسبت دیگر سریال ها جذاب تر است اما این جذابیت اصلا به پای سریالی چون 24 هیچ گاه نخواهد رسید. ضعف پرداخت در شخصیت پردازی و پیش بردن سریال در همین چند قسمت پخش شده به خوبی مشاهده می شود. داستان های موازی خط اصلی داستان هم کم گیچ کننده و نامفهوم وارد می شوند و خیلی منطقی نیستند اما به هر حال باید منتظر ماند و دید که این سریال چقدر می تواند بیننده ها به خود جذب کند.در میان نام های بزرگ!


تحت نظر

سریال جدید شبکه CBS آمریکا با نام اصلی Person of Interes از پائیز امسال روی آنتن رفته است و تاکنون 7 قسمت از آن روی آنتن رفته است. ژانر این سریال را می توان در زده درام پلیسی/جنایی جای داد. سریالی که خالقان معروفی دارد. جاناتان نولان(برادر کریس نولان کارگردان معروف) و جی جی آبرامز(خالق سریال لاست و فرینج).

داستان
تحت نظر قصه ای موازی را به هم وصل کرده است. یک نابغه کامپیوتر دستگاهی را برای دولت آمریکا می سازد که می تواند جرم های در حال وقوع را شناسایی کرده و آن را سریعا پردازش کرده تا از وقوع آن جلوگیری کند. این دستگاه قرار است جرم های علیه امنیت ملی را تشخیص دهد تا از وقوع حملاتی چون یازده سپتامبر جلوگیری نماید اما این دستگاه همه جرم ها را ثبت و پردازش می کند اما دولت جرم های کم اهمیت را فاقد اولویت تشخیص می دهد و می خواهد آنها حذف شوند اما خالق این دستگاه که یک میلیادر نیز هم هست با عذاب وجدان رو به روست.او از یک مامور سابق CIA می خواهد که به او در جلوگیری از جرم های در حال وقوع کمک کند...

تاکنون
سریال تحت نظر اپیزودی است و در هر قسمت از آن یک قسمت روایت شده و در انتهای سریال به اتمام می رسد. قصه دو شخصیت اصلی دارد که درگیر ماجراهای دیگر می شوند و اتفاقا به نظر می رسد ضعف داستان از همینجا آغاز می شود. سریال های اپیزودی تقریبا این روزها حرفی برای گفتن ندارند چون دلیلی ندارد که تماشاگر هر هفته بیننده آنها باشد. یک خط روایی مشخص وجود ندارد فقط در هر قسمت یک داستان وجود دارد که به اتمام می رسد و اگر چند قسمت آن را از دست داده اید تقریبا چیز خاصی از دست نداده اید! تقریبا چیزی شبیه سریال Breakout Kings یا همان پادشاهان فرار که هر قسمت یک داستان روایت می شد.
شخصیت پردازی سریال هم چندان جالب نیست. دو شخصیت که یکی صاحب کار است و دیگری انجام دهنده کار. این دو شخصیت خیلی با هم تلاقی ندارند. یک مامور سابق CIA (جک ریس با بازی جیم کاویزل) که در قسمت یک فلاش بک به زندگی قبلی او عشقش زده می شود و فراموش می شود و در قسمت بعد باز هم فلاش بک و فلاش بک و فلاش بک. شخصیت نابغه کامپیوتر میلیاردر(هارولد فینچ با بازی مایکل امرسون) هم تک بعدی است و اصلا پیشرفت خاصی انگار ندارد و هیچ تلاشی هم نمی شود که نزد بیننده شناسانده شود.

سریال اصلا جذابیت آنچنانی برای بیننده ندارد و اگر اسم جاناتان نولان و جی جی آبرامز نبود شاید من هم دیگر بیننده این سریال نبودم چون پرداخت(مثل سریال سرزمین مادری) ضعیف است. البته در سرزمین مادری بستر پیشرفت داستان وجود دارد اما در "تحت نظر" چنین پتانسیلی دیده نمی شود و شاید پس از فصل اول تولید آن متوقف شود.

اگر ضعف شخصیت و داستان این سریال برطرف نشود امیدی نیست که "تحت نظر" عاقبت خوبی داشته باشد.
  • آخرین ویرایش:جمعه 13 آبان 1390یادمه وقتی فیلم کما داشت اکران میشد روزنامه جام جم مصاحبه ای با آرش معیریان(کارگردان فیلم و استاد دانشگاه) انجام داد. گفتگویی که فضاش یه کم عصبی بود و معیریان اصرار داشت که فیلم خوبی ساخته است.
وقتی مصاحبه کننده از معیریان پرسید «آقای معیریان اگر شاگرد شما فیلم "کما" را ساخته بود به او چه نمره ای میدادید؟» گفت: «نمره 20میدادم !»
حالا بعد از چند سال آرش معیریان یک نمره 20دیگر ساخته است !
داماد خجالتی
که واقعا من از دیدن این فیلم احساس خجالت کردم برای سینمای ایران و آدمهایش...آدمهایی که درس سینما در این مملکت می دهند آنوقت خودشان بدترین فیلمها را می سازند!

نمره شما بیست است آقای معیریان !


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic